Marie Curieová-Sklodowská za své zásluhy vstoupila na Panthéon

Věda a technika
7. 11. 2017 06:00
Marie Curieová-Sklodowská.
Marie Curieová-Sklodowská.

Dodnes je jednou z největších osobností světové vědy. Marie Curieová-Sklodowská, která se narodila před 150 lety byla první profesorkou na slavné Sorbonně. Francouzská fyzička a chemička polského původu též jako první získala dvě Nobelovy ceny, za fyziku a za chemii. V Paříži má své muzeum a je též první ženou, která za své vlastní zásluhy vstoupila na Panthéon, kde odpočívají ti, jež chce Francie zvláště uctít.

Muzeum Marie Curieové-Sklodowské se nachází se v přízemí Pavilonu Curie, v jedné z nejstarších budov Institutu radia, kolébky radioterapie, který se stal Institutem Curie. A jeho ředitel Renaud Huynh nazývá Marii Curieovou-Sklodowskou legendou.

Poprvé získala Nobelovu cenu v roce 1903 za fyziku spolu se svým manželem Pierrem Curiem a Antoinem Henrim Becquerelem jako ocenění mimořádných zásluh ve výzkumu záření, a podruhé ji získala sama v roce 1911 za chemii za zásluhy o rozvoj chemie a za objev prvků polonia a radia.

Pierre Curie se s ní seznámil pařížské univerzitě, kam musela varšavská rodačka z učitelské rodiny emigrovat, protože jí za účast v revolučním studentském kroužku hrozilo pronásledování. Také se zajímala o fyziku a chemii, k níž ji přivedl přítel rodiny Sklodowských, ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev.

V roce 1891 Sklodowská složila jako první žena v historii přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny. Již v roce 1893 získala diplom z fyziky a začala pracovat v laboratořích Gabriela Lippmanna, druhý diplom z matematiky získala o rok později.

Převrat ve fyzice

S manželem došli při zkoumání různých nerostů ze sbírek pařížských muzeí k závěru, že musí existovat prvky, které září daleko více než uran. Podařilo se jim vyvinout vhodné radiochemické metody a už v červenci 1898 oznámili objev polonia.

Což znamenalo převrat ve fyzice, protože atom byl až do té doby pokládán za nedělitelný. Najednou se ukázalo, že je složen z dalších elementárních částic, které se mohou v určitých případech uvolnit.

A v roce 1902 získala Curieová-Sklodowská z jáchymovského smolince tisícinásobnou krystalizací a rekrystalizací několik desetin gramu čisté soli radia.

Tak doplnila Mendělejevovu soustavu prvků o značku Ra s hmotnostním číslem 226,0. Společně s dalším vědcem Debiernem se jí podařilo v roce 1910 izolovat radium v čistém stavu.

Po válce Curieová-Sklodowská nadále vedla Institut radia v Paříži a pod jejím osobním vedením byly prováděny první výzkumy léčby rakoviny pomocí radioaktivity. Zároveň cestovala po světě, kde její nadace pomáhala zakládat lékařské ústavy pro léčbu rakoviny.

V roce 1925 navštívila Curieová-Sklodowská i důl Svornost v Jáchymově. V doprovodu svého žáka Františka Běhounka si prohlédla státní uranovou továrnu, sfárala na 12. patro dolu Svornost a do štoly Saských šlechticů a detailně si prohlédla provoz státních radiových lázní.

Ve vědecké práci pokračovala celý život a zemřela předčasně 4. července 1934 na následky radioaktivního záření.

A její dcera Iréne Curieová-Joliotová taktéž získala Nobelovou cenu za chemii v roce 1935 společně se svým manželem Frédéricem Joliotem za objev umělé radioaktivity.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ