Misionář internetu chce propojit Zemi s Marsem
05.04.2007 14:13 Původní zpráva
Snažíme se vyvinout meziplanetární internetový protokol, vysvětloval novinářům internetový průkopník Vinton Cerf. Viceprezident společnosti Google, který přijel do Prahy přednášet studentům a vědcům na ČVUT, má pracovní zařazení Chief Internet Evangelist, tedy hlavní internetový evangelista - misionář.
"V roce 1977 jsme rozhodovali, kolik bude v síti unikátních IP adres," vzpomínal Cerf na dobu, kdy pracoval na Kalifornské univerzitě v Los Angeles na vývoji TCP/IP protokolu, který je základem internetu. "Rozhodli jsme se pro 32bitový kód, který umožňuje nabídnout 4,3 miliardy adres. Nenapadlo nás, že to někdy nebude stačit. Odhadujeme, že se počet IP adres vyčerpá asi v roce 2012," dodal.
"Myslel jsem si, že bude existovat přenos hlasu po síti (VoIP). Ale nenapadlo mě, že jednou někdo zabuduje počítač do surfovacího prkna, aby se mohl k síti připojit během čekání na další vlnu," řekl o vynálezu, se kterým se už také setkal.
Vinton Gray Cerf (62) je považován za jednoho z "otců internetu". Pracoval pro americké ministerstvo obrany na projektech sítí ARPANET a DARPA, podílel se na vývoji první komerční e-mailové služby, v roce 1992 spoluzakládal Internetovou společnost (ISOC) a od roku 2000 je předsedou organizace ICANN, která spravuje domény, internetové adresy a protokoly.
Vymýšlíme protokol pro komunikaci s Marsem
Vinton Cerf se ve své prezentaci zamýšlel nad historií internetu i nad změnami, které lidem přinesl. "Hlavní změnou je to, že se z konzumentů informací mohou díky internetu snadno stát jejich tvůrci," uvedl. Podle něj dnes můžeme mluvit o "internetové společnosti," která je formována stále rozmanitějšími možnostmi přístupu k informacím. "Zatímco bezdrátové technologie umožňují internetu mobilitu, kabely, optické kabely a DSL podporují rychlé spojení a přenos rozsáhlých souborů dat."
Internet podle Cerfa bude i nadále čím dál víc ovlivňovat každodenní realitu, umožní specifické formy vzdělávání, ovlivní obchodní modely ("skladovat tisíc filmů na serveru je mnohem levnější než je mít na discích ve skladu") i možnosti inovací. Popsal také svou představu o tom, jak by bylo možné použít internet k ovládání přístrojů v domácnosti. "Všichni známe tu situaci, kdy nemůžeme najít ten správný ovladač," vysvětlil výhody tohoto přístupu.
Zmínil i proměny médií, k nimž dochází se vzrůstajícím přístupem lidí k informacím. "Role novinářů při ověřování, třídění a posuzování informací na důležitosti neztrácí," uklidňoval přítomné.
Ve své prezentaci Vinton Cerf neopomněl ani nad rizikové faktory internetu, tedy obtěžování nevyžádanou poštou, možnosti zneužití osobních údajů a podobně, mnohem více se ale věnoval technickým záležitostem. "Problémem rychlého připojení je to, že je obvykle asymetrické. Při videopřenosu tedy lidé mohou snímat kvalitní video a přijímat jej, ale nemohou ho vysílat," vysvětlil a dodal, že by rád apeloval na poskytovatele datových služeb, aby v tomto ohledu své služby změnili.
Vinton Cerf také podrobněji hovořil o dvou aktivitách, kterými v současnosti přispívá ke změnám internetu.
V souvislosti s rizikem vyčerpání IP adres vysvětlil, že s kolegy v ICANN připravil nový standard internetového protokolu (IPv6). Ten by měl používat 128bitové IP adresy, což by mělo zabránit jejich nedostatku v budoucnu. "Bude moci vzniknout 320 trilionů trilionů trilionů adres, což umožní, aby každý elektron ve vesmíru měl svou adresu a mohl mít třeba vlastní e-mail. Ledaže by se přišlo na to, že je elektronů víc, a pak by se mohlo stát, že by mi jeden z těch elektronů poslal e-mail, že jsem hlupák," žertoval Cerf.
Pracuje také na projektu meziplanetárního internetu IPN, který by měl v budoucnu propojovat Zemi s Marsem. Snaží se vytvořit jednotný protokol, který by byl společný všem výzkumným zařízením na sousední planetě, a ona by tak mohla komunikovat spolu navzájem i se Zemí. "Internetový protokol použitý na Zemi je nevhodný, protože je založen na rychlé odezvě. Ale rychlost světla je příliš nízká a informace z Marsu na Zemi letí 20 minut," vysvětlil.
"Spolupráci s Čínou jsme zvažovali rok"
Vinton Cerf je od roku 2005 viceprezidentem Googlu s "pracovním zařazením" Chief Internet Evangelist, tedy "hlavní internetový evangelista/misionář".
Proto byl tázán i na působení své firmy v Číně, kde jsou zobrazované stránky na nátlak komunistického režimu cenzurovány. "My jsme ve firmě vedli roční debatu, zvažovali jsme praktické i obchodní aspekty," vysvětloval. "Zvažovali jsme, kolik obsahu bude povoleno a kolik cenzurováno. Nechtěli jsme v Číně působit ilegálně, protože tím bychom ohrozili uživatele našich služeb i partnery. Proto jsme se rozhodli s vládou uzavřít dohodu." Dodal, že je filtrováno jen malé procentu obsahu, a navíc Google i zakázaný obsah vyhledává; uživatelům ovšem místo něj zobrazuje upozornění, že k němu nemají přístup. "Podle mého názoru technologie podporují otevřenost a demokratické principy," zdůraznil.
"Říká se, že v informacích je moc. Není to přesné. Moc je ve sdílení informací," řekl také Vinton Cerf.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.