<span>Murény:</span> vetřelec není sci-fi

Věda a technika
7. 9. 2007 12:33
Murény patří k velmi agresivním predátorům, o nichž se příliš mnoho neví. Známo je asi dvě stě druhů
Murény patří k velmi agresivním predátorům, o nichž se příliš mnoho neví. Známo je asi dvě stě druhů

Murény patří k velmi agresivním predátorům, o nichž se příliš mnoho neví. Známo je asi dvě stě druhůAmeričtí vědci objevili murénu, která si nezadá se slavným "Vetřelcem" z vědeckofantastického snímku režiséra Ridleyho Scotta. Má totiž stejný systém dvojité čelisti, přičemž ta vnitřní se vysunuje stejně jako u známé filmové příšery, aby chytila kořist. Jde o jediný známý případ takového ústrojí mezi obratlovci, napsal ve svém posledním čísle časopis Nature.

Jelikož ryby nemají končetiny, jimiž by mohly držet kořist, je pro ně úkol polknout ji mnohem obtížnější než pro tvory suchozemské. Obvykle je "pohlcují" a zároveň se je snaží podruhé, důkladněji, kousnout. To všechno je však velmi komplikované.

Aby si to zjednodušily, mnohé ryby vyvinuly druhý čelistní systém. Vnější čelisti mají za úkol lapit kořist, zatímco vnitřní ji porcují a maso drtí. Tyto vnitřní čelisti se nazývají hltanové.

Avšak Rita Mehtaová a Peter Wainwright z Kalifornské univerzity v Davisu našli u objevené murény něco navíc: zjistili, že vnitřní čelist vysunuje ven, aby se chopila kořisti. Tu ale současně zadržují i čelisti vnější, takže kořist nemá žádnou možnost se vyprostit.

Murény, které obývají tropické vody a před jejichž zuřivostí mají respekt i potápěči, se podobají hadům. Nemají šupiny, ani hrudní a pánevní ploutve, což jim umožňuje skrývat se ve škvírách skalisek a korálů a nečekaně napadat oběti. Dorůstat mohou až do délky tří metrů.

Murén existuje asi 200 druhů. Výsuvnou vnitřní čelist má ale jen Muraena retifera. Jakmile vnější čelisti této ryby popadnou kořist, svalový kloub vysune i vnitřní čelisti, jež jsou umístěny až za lebkou. Tento pohyb vyžaduje nejen oddělení dolní i horní vnější čelisti, ale také prohnutí páteře. V té chvíli se rybí hrdlo ohromně roztáhne.

Tento systém je mezi obratlovci ojedinělý. "Murény tvoří zvláštní skupinu ryb, ovšem druhově velmi bohatou. A moc se o nich neví," upozornil Wainwright.

Badatelská dvojice je přesvědčena, že existují i jiné murény, které jsou vybaveny výsuvnou vnitřní čelistí.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ