Vědci z univerzity v Newcastlu publikovali studii, v níž vědeckou metodou zkoumali, které barvy upřednostňují muži a které ženy. Výsledek: chlapci mají rádi modrou barvu, dívky růžovou a nikdo s tím moc neudělá.
Podle vědců mají rozdíly základ v evoluci, kdy se každé pohlaví zaměřovalo na jiné typy práce. U žen se vyvinul smysl pro červené odstíny barev, spojované se zralým ovocem a zdravou barvou tváře. "Obliba načervenalých věcí má biologické příčiny," napsala v odborném časopise Current Biology Hurlbertová.
Předchozí studie naznačovaly, že muži i ženy obecně upřednostňují modrou barvu, a dosud nebyl k dispozici důkaz, který by podporoval myšlenku o rozdílném přístupu mezi muži a ženami k výběru barev, uvedla šéfka výzkumu Anya Hurlbertová z univerzity v Newcastlu.
V průzkumu vědci požádali skupinu mužů a žen, aby v tmavém pokoji na počítačové obrazovce sledovali zhruba tisíc párů barevných obdélníků a vybrali co nejrychleji ten, který se jim nejvíce líbí.
Ženy preferují červenější odstíny
Posléze vědci výsledky propojili s barevným spektrem. Zjistili, že zatímco muži preferují modrou, ženy tíhnou k růžovějšímu konci modrého spektra. "Ženy mají velmi jasný profil. Je nízký u žluté a zelené části spektra a k vrcholu roste v jeho načervenalé až rudé části."
Hurlbertová se domnívá, že ženské upřednostňování růžové barvy se vyvinulo na základě přirozené, obecné obliby modré. "Když to dáte dohromady, získáte barvu, kterou mají skutečně rády, dostanete namodralou červeň, která je druhem barvy lila nebo růžové."
U mužů je podle ní přemýšlení o barvách méně důležité, neboť jako lovci potřebovali zahlédnout právě něco tmavého a zastřelit to. A co se týče biblické Evy, možná měla jiný důvod utrhnout jablko ze stromu v ráji, říká Hurlbertová. "Červená byla barva dobře zralého ovoce."
Foto: Karel Šanda