Mýlíte se, pánové! Částice (prý) rychlejší světla hýbou vědou

Věda a technika
21. 11. 2011 06:30
Vědci v Itálii popřeli existenci částic rychlejších než světlo (ilustrační foto).
Vědci v Itálii popřeli existenci částic rychlejších než světlo (ilustrační foto).

Mezinárodní tým vědců v Itálii údajně vyvrátil předchozí zjištění kolegů, podle nichž se neutrina pohybovala rychlostí vyšší, než je rychlost světa. Vědecký tým kolem experimentu ICARUS v italském Gran Sassu podle agentury Reuters provedl měření energie neutrin, na jejichž základě se domnívá, že při předchozích experimentech se vědci z týmu OPERA mýlili.

Podle výsledků původního experimentu, později podpořeného dalším měřením, přilétla neutrina vyslaná ze 730 kilometrů vzdáleného výzkumného centra Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku do Gran Sassa o 60 nanosekund dříve, než by měla, pokud by se pohybovala rychlostí světla.

Zářijový test týmu kolem experimentu OPERA, který se uskutečnil rovněž v laboratoři v Gran Sassu, fyziky zaujal, protože prolomení limitu rychlosti světla by znamenalo narušení jednoho z pilířů současné fyziky. Podle Einsteinovy teorie relativity by nic nemělo být rychlejší než světlo.

Listopadový pokus provedený stejným týmem dospěl ke stejnému výsledku. Vědci proto s napětím čekají, zda překvapivé zjištění potvrdí měření jiného týmu na jiné aparatuře. Do té doby totiž nelze vyloučit, že údajná nadsvětelná rychlost neutrin je pouze umělým artefaktem, důsledkem nějaké systematické chyby vzniklé buď při interpretaci naměřených dat, nebo (pravděpodobněji) způsobené nepřesností aparatury.

Až dosud ostatní fyzikové pouze upozorňovali na možnou neodhalenou chybu. Nyní poprvé někdo měření přímo zpochybnil. Vědci z projektu ICARUS si uvědomili, že neutrina by měla ztratit většinu své energie, kdyby se pohybovala jen nepatrně rychleji než světlo. Jejich měření, provedená na stejných datech jako v září oznámený výsledek projektu OPERA, ale ukazují, že paprsek neutrin vykazoval přesně takové energetické spektrum, jaké se očekává od částic pohybujících se rychlostí světla. Znamenalo by to významné zpochybnění výsledků projektu OPERA.

ICARUS svá měření zveřejnil na serveru arxiv.org, který fyzikové používají k prezentaci výsledků dosud nepublikovaných v odborných časopisech. Na stejném serveru své výsledky prezentovali i fyzikové z projektu OPERA. Obě tvrzení je tak zatím třeba považovat za předběžná a na jejich potvrzení nebo vyvrácení si musíme počkat.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ