Na obloze letos zazáří ještě jeden <span>meteorický roj</span>

Věda a technika
18. 12. 2009 11:14
Amatérští astronomové se mohou těšit na další kosmické představení.
Amatérští astronomové se mohou těšit na další kosmické představení.

Amatérští astronomové se mohou těšit na další kosmické představení.Posledním meteorickým rojem, který bude možné ještě letos pozorovat, jsou Ursaminoridy (Ursidy). Roj bude aktivní už o tomto víkendu, ale vrcholí 23. prosince. Radiant roje, což je místo, z něhož jakoby vylétají, leží nedaleko severního nebeského pólu v souhvězdí Malého medvěda (Ursa minor).

Ursidy jsou podle Pavla Suchana z České astronomické společnosti nevýrazný meteorický roj. Při maximu jich létá asi padesát za hodinu.

Meteory jsou světelné úkazy, které vznikají tehdy, když se malá tělíska nebo prachové částečky srazí se Zemí. Při letu vysokou rychlostí se třou o vzduch, rozžhaví se a většinou se vypaří. Přitom dochází k ionizaci okolního plynu a vzniká meteor - světelná čára na obloze.

Nový rok zahájí podle Suchana meteorický roj Kvadrantidy. Vrcholí 3. ledna ve večerních hodinách, ale aktivní je dva dny před i po maximu. Měsíc vyjde 3. ledna po 20. hodině a bude jen čtyři dny po úplňku, takže po východu začne rušit pozorování slabších meteorů. Ještě před jeho východem ale bude možné pozorovat dlouhé meteory.

Kvadrantidy, které mají radiant na rozhraní souhvězdí Pastýře a Draka, patří mezi hlavni meteorické roje roku s velmi dobrou frekvencí při maximu, kdy jich může létat až 130 za hodinu, uvedl Suchan.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ