Letošek vyhlášený Mezinárodním astronomickým rokem stylově zakončí částečné zatmění Měsíce. Měsíc bude na silvestra večer vypadat, jakoby mu pravý spodní okraj někdo začadil černým kouřem.
Jev se odehraje podle České astronomické společnosti v čase od 19.53 do 20.53. Největší, zhruba osmiprocentní zastínění měsíčního disku Zemí nastane okolo 20.23. Měsíc bude v tu chvíli 39 stupňů nad východním obzorem v souhvězdí Blíženců.
Podle České astronomické společnosti by měly být podmínky k pozorování zatmění velmi příznivé. Měsíc vyjde krátce před západem slunce v 15.42. Po 19.00 začnou být patrné první náznaky úkazu, když začne spodní část Měsíce odrážet světlo slaběji. V 19.53 vstoupí Měsíc do kontrastně temného zemského stínu.
K pozorování zatmění Měsíce není potřeba vůbec žádná pomůcka. Bude to na delší dobu jediné zatmění viditelné z Česka. Další bude možné u nás sledovat až 15. června 2011. Toto zatmění však bude jedním z nejočekávanějších ve druhém desetiletí 21. století, protože při něm Měsíc projde středem zemského stínu a úkaz potrvá rekordních 101 minut.
Tři tělesa v jedné přímce
Zatmění Měsíce vzniká ve chvíli, kdy se Slunce, Země a Měsíc sejdou v jedné přímce. Zdálo by se, že taková situace nastává při každém úplňku. Není tomu tak proto, že oběžná dráha Měsíce kolem Země a oběžná dráha Země kolem Slunce jsou k sobě skloněny pod úhlem asi pěti stupňů. Zatmění proto může nastat pouze ve chvíli, kdy je Měsíc na opačné straně Země než Slunce a současně se nachází poblíž jednoho z takzvaných uzlů své dráhy. Jsou to body, ve kterých se oběžná rovina Měsíce kříží s ekliptikou - tedy s oběžnou rovinou Země kolem Slunce.
Pro délku zatmění je důležitá vzdálenost Měsíce od Země a ta není stále stejná, protože jeho oběžná dráha má tvar mírné elipsy. Čím je Měsíc dále, tím kratší dobu zatmění trvá. S rostoucí vzdáleností od Země se totiž zmenšuje průměr kuželovitého stínu, který Země vrhá do kosmického prostoru.
Foto: profimedia.cz