Na Třebíčsku byly objeveny pozůstatky pravěké osady

Věda a technika
5. 5. 2007 15:55
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoNa dně rybníka u Myslibořic na Třebíčsku našli archeologové pozůstatky velké pravěké osady, která dokazuje, že v této oblasti hospodařili rolníci už 5000 let před naším letopočtem. Jedná se o první osadu z neolitu, která byla odkryta na Vysočině. Rozsahem nemá obdoby, uvádí sobotní regionální příloha Mladé fronty Dnes.

"Je to naprosto jedinečný objev," zhodnotil archeolog muzea Vysočiny v Jihlavě Milan Vokáč, který průzkum vede. Osada podle něj pochází z doby nejstarších zemědělců, kteří do regionu přišli čtyři až pět tisíc let před naším letopočtem. Tehdy obývali hliněné domy a používali kamenné nástroje, protože ještě nebyly kovové předměty.

Objev byl učiněn při odbahňování rybníka Utopenec. Na jeho dně archeologové nalezli stovky úlomků i větší kusy bohatě zdobených keramických nádob. "Našli jsme broušenou sekerku, pazourky i šídlo," uvedl Vokáč. Na dně rybníka se zachovalo i velké množství kostí. Tehdejší rolníci chovali prasata, ovce, kozy a hovězí dobytek. Z kostí vyráběli nástroje.

Veškeré předměty byly v desítkách odpadkových jam, které pravěcí hospodáři hloubili u svých nadzemních domů. Naleziště zanedlouho opět zaplaví voda. Předměty budou vystaveny v muzeu v Jihlavě a Třebíči.

Foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ