V oblasti dnešního Třebíčska v době ledové pásli mamuti, sobi, koně a pratuři. Prokázali to vědci z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. Odborníci se přitom dosud domnívali, že v této oblasti pro mamuty nebyly příznivé klimatické podmínky.
Zvrat přinesl výzkum fragmentů kostí, které nalezli loni amatérští archeologové ve staré opuštěné cihelně u Třebíče.
"Kosti zatím prošly základním výzkumem a nyní zkusíme pomocí radiokarbonového datování C14 upřesnit jejich stáří. Když se udělají i genetické testy, budeme moci říct, odkud zvířata pocházejí a zda byla spřízněna s mamuty z Věstonic, z Předmostí nebo z oblasti Rakouska či Polska," řekla ČTK archeoložka Miriam Nývltová - Fišáková.
Podle dosavadního výzkumu kosti určitě pocházejí z období mezi 30 a 17 tisíci lety před naším letopočtem. Vědci budou také zkoumat, jak tehdy vypadalo místní životní prostředí, aby mohli zpřesnit pohled na Třebíčsko v poslední době ledové.
Místo nálezu nebylo podle Nývltové dosud podrobněji prozkoumáno. Amatérští archeologové tam loni po odpadu kusu sprašové stěny uviděli čouhající kosti a upozornili na to své profesionální kolegy. Dochovaly se tam zejména dlouhé kosti. V okolí Třebíče byly už dříve objeveny nástroje z doby kamenné. Je proto možné, že zvířata jimi byla ulovena. I to by mohl prokázat další výzkum.
Foto: profimedia.cz