Byl jedním z hrdinů roku 2008. Robotický průzkumník Phoenix na Marsu objevil vodní led a překvapivě dlouho vzdoroval nastávající zimě. Nyní se na planetu vrací léto a existovala naděje, že se sonda opět probudí k životu. Žádný signál však nepřichází.
Phoenix si na Zemi získal početné fanoušky. NASA se totiž podařilo vdechnout automatické sondě život. Vytvořila obraz osamělého dobrodruha, který v ledové pustině daleko od domova posouvá hranice našeho poznání. Mikroblog na Twitteru, v němž se sonda (zastoupená jednou členkou pozemského vědeckého týmu) svěřovala v ich-formě se svými objevy i „pocity", má dodnes 46 tisíc čtenářů.
Phoenix na Marsu přistál v květnu 2008 a původně měl vydržet pracovat jen tři měsíce. Odmlčel se však až v listopadu téhož roku. V klesající teplotě a nedostatku světla se už baterie nestačily dobíjet.
ČTĚTE TAKÉ: Phoenix se z Marsu definitivně odmlčel
Sonda nebyla konstruována na přežití marsovské zimy a NASA její misi oficiálně ukončila. Přesto existovala teoretická naděje, že Phoenixův elektronický mozek zimu přečká, solární panely na jaře opět obstarají dostatek energie a sonda se ozve.
Jaro na Marsu začalo 27. října 2009, letní slunovrat s maximem sluneční energie přijde letos 13. května. Družice Mars Odyssey přelétající nad místem Phoenixova odpočinku proto začala pátrat po jakýchkoli stopách elektronického „života". Marně. Ani při jednom z třiceti přeletů žádný signál nezachytila. Sonda mlčí a je více než pravděpodobné, že se už neozve.
Přesto ještě zbývá poslední zbytek naděje. Družice se pokusí navázat se sondou kontakt ještě během únorových a březnových přeletů.
ČTĚTE TAKÉ: Důkaz života na Marsu? Obezřetnost je namístě
Foto: NASA/JPL