Nákladní loď Dragon společnosti SpaceX se v noci na úterý SELČ úspěšně vrátila na Zemi z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Několik minut před půlnocí přistála v Tichém oceánu s téměř dvěma tunami různého materiálu včetně cenných vědeckých experimentů, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Přistání ve vodách Pacifiku přibližně 325 kilometrů jihozápadně od kalifornského města Long Beach zdárně završilo již 17. zásobovací let společnosti SpaceX pro americkou vesmírnou agenturu.
Mezi experimenty, s jejichž výsledky se Dragon na Zemi vrátil, patří podle NASA například Genes in Space-6. Jeho cílem je zjistit, jak fungují mechanismy opravy DNA ve vesmíru a zlepšit ochranu astronautů před poškozením DNA. Další experiment Biophysics-6 je zaměřený na růst dvou proteinů sledovaných kvůli využití k léčbě rakovinných onemocnění a k radiační ochraně.
Dragon přiletěl na ISS 6. května se 2,5 tuny zásob, paliva, ale i zařízení a materiálů k dalšímu výzkumu a vědeckým pokusům. V té době bylo u orbitálního komplexu zakotveno šest kosmických lodí. Vedle Dragonu to byl Cygnus americké společnosti Northrop Grumman, dvojice ruských nákladních plavidel Progress a také dvě ruské pilotované lodi Sojuz.
Jeden z ruských vesmírných kamionů, Progress MS-10, se má podle zprávy agentury TASS od ISS odpoutat dnes dopoledne. Většina lodi shoří při sestupu atmosférou a zbylé úlomky mají kolem 14.30 SELČ dopadnout do západní části Tichého oceánu.
Na ISS tak po dnešku zůstanou oba Sojuzy a nákladní lodi Cygnus a Progress MS-11.