Vesmírný program
NASA je kvůli vládní krizi zavřená. Hořký dárek k výročí
04.10.2013 17:40 Původní zpráva
Když se v tyto dny podíváte na stránky Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), čeká na vás jen informace o tom, že kvůli selhání domluvy o rozpočtu USA není stránka dostupná. Ta samá informace na nás čeká i na twitterovském účtu NASA či Asteroid Watch, který sleduje blízký průlet asteroidů. Věda zamrzla.
Kvůli nastalé situaci je mnoho ze státních pracovníků na nucené dovolené. Ovšem když se podíváme na čísla, pravděpodobně mnohým rychle dojde, že nemá cenu zjišťovat, kdo musel jít domů, jako spíše kdo zůstal v práci. Co se NASA týče, zůstalo aktivních pouze kolem 3% zaměstnanců a to jsou především pracovníci, kteří zajišťují bezproblémový chod Mezinárodní vesmírné stanice ISS. "Tato čísla znamenají, že věda jako taková zamrzla," řekl k situaci proslulý astronom Phil Plait na svém blogu Bad Astronomy.
"Dnešní situace je nápadně podobná té na přelomu let 1995 a 1996. Tehdy došlo také k uzavření vlády, i když z jiného důvodu. Pracoval jsem tehdy spolu s dalšími lidmi v Goddardovo kosmickém středisku na STISu (kamera, která měla být nainstalována na Hubble v následujícím roce). Všichni jsme byli uprostřed kritického testování a byli jsme pro svoji práci nadšeni. Kdo by nebyl, když šlo o významný příspěvek k lidské budoucnosti? Jenže tehdy se ta hrozba nucené dovolené vznášela nad projektem jako černý mrak.
Lidé neměli ani tak strach o svoji finanční situaci, jako byli spíše naštvaní, protože nemohli pracovat na tom, co pro ně bylo skutečně významné. Možná, že si naše vláda myslela a nadále myslí, že NASA je instituce, která nemá zásadní význam. Rozhodně si to ale nemyslí lidé, kteří se chtějí pomocí vědy podílet na lidské budoucnosti. Zatímco politická situace z nás ve světě dělá hlupáky, je to právě NASA, která z nás dělá hrdiny," popsal v dalším příspěvku Plait.
Pokud bude mít Hubble problém, nikdo mu nepomůže
K tomu, jak se situace dotkne Hubblova teleskopu se vyjádřil server CNN. Hubble bude fungovat normálně až do doby, než nastane nějaký problém. Vzhledem k tomu, že se tak u teleskopu děje poměrně často, je tu nemalá šance, že se tak může stát i během kritické situace v USA. V tom případě se teleskop přepne do takzvaného nouzového režimu, kdy se otočí "zády" ke Slunci, přestane nahrávat jakékoli optické záznamy a bude pouze čerpat energii potřebnou k základnímu fungování skrze fotovoltaické panely. Ten samý režim by se týkal vozítka Curiosity operující na Marsu, pokud by nastal problém.
Hubble ovšem není jediný teleskop, který by měl problémy. Ještě hůře to vypadá s jeho nástupcem - teleskopem Jamese Webba. Ten momentálně prochází důležitými testy v Goddardovo kosmickém středisku, kde se snaží pro součásti teleskopu nastolit podmínky podobné kosmu a s tím spojené extrémně nízké teploty. Dokud je vláda uzavřena, testy musejí počkat. A pokud bude situace trvat déle, než pár týdnů, budou se muset jednotlivé části teleskopu zahřát. To ovšem povede k posunutí data, kdy má být Webb vynesen na oběžnou dráhu a bude znamenat, že se cena na údržbu zvedne na jeden milion dolarů za den.
Nucenou dovolenou vystřídá pracovní peklo
Se slovem dovolená máme většinou spojené pozitivní zážitky a odpočinek. Zatímco vědcům z NASA se odpočinku zajisté v této chvíli dostane, nebude to tak, jakmile se politici na rozpočtu dohodnou a všichni zase půjdou do práce. Práce, kterou nechali rozdělanou na ně stále bude čekat, jelikož si s sebou domů nesměli vzít ani notebooky s rozdělanými projekty. Proto budou muset pracovat o to více, aby splnili dohodnuté cíle. A přesčasy se nevyplácejí. Navíc zmínka redaktora CNN Mega Urryho, že pracovníci NASA jsou jedni z nejpracovitějších lidí, které zná, nasvědčují tomu, že dohnat nechtěnou pauzu nebude vůbec jednoduché. Smutná třešnička na zkaženém dortu je fakt, že NASA ku prvnímu říjnu oslavila 55 let své existence.
Snad jen dodat:
Ad astra per aspera.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.