NASA: Odpadní a <span>hygienické oddělení</span> reaktivováno

Věda a technika
21. 7. 2009 07:31
Astronaut při práci.
Astronaut při práci.
Astronaut při práci.

V den výročí přistání Apolla 11 se astronautům na ISS podařil možná malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro posádku stanice. Úspěšně opravili porouchaný záchod. Zároveň další dvojice astronautů uskutečnila druhý výstup do volného kosmického prostoru.

NASA o opravě toalety informoval poněkud tajuplným sdělením: „Odpadní a hygienické oddělení reaktivováno." Velitel stanice Genadij Padalka a belgický inženýr Frank De Winne vyměnili zahlcené čerpadlo, kontrolní panel a zásobník, takže ruské zařízení za 19 milionů dolarů je opět funkční. Nejedná se o obyčejný záchod, jeho součástí je i aparatura recyklující moč na vodu.

ČTĚTE TAKÉ: Vesmírné stanici plné astronautů se rozbil záchod

Technické problémy měla loni i původní, rovněž ruská toaleta, která byla v té době jediným záchodem na stanici. Vadnou pumpu odsávající moč se tehdy astronautům podařilo vyměnit.

Druhý výstup do vesmíru

David Wolf a Thomas Marshburn včera ukončili druhý výstup do volného prostoru. Během téměř sedmihodinové "vesmírné vycházky" na ISS uskladnili tři důležitá záložní zařízení.

Náhradní anténa pro komunikaci ze Zemí, čerpadlo pro chladící systém a malý motor k pohánění pohyblivé plošiny byly uloženy v přepravníku, který astronauti přemístili v neděli z nákladního prostoru raketoplánu k ISS při delikátní operaci dvou mechanických paží. Americká dvojice měla za úkol tyto součástky "vybalit" a upevnit na venkovní skladovací plošinu stanice.

Třetí z pěti plánovaných výstupů do vesmíru by se měl uskutečnit ve středu. Raketoplán Endeavour se má vydat na cestu k Zemi 28. července a v Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral na Floridě přistát 31. července.

Nadpozemská vyhlídka.

Foto: ČTK

Další čtení

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ