Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle k Měsíci najednou dvě sondy, které by měly pomoci s přípravou návratu člověka na tuto oběžnici Země. Zařízení do kosmu vynese 17. června raketa Atlas V.
Sonda LRO, která je vybavena sedmi různými přístroji, bude hledat vhodné místo k budoucímu přistání lunárního modulu s lidskou posádkou. Zároveň by měla z oběžné dráhy Měsíce vypracovat detailní trojrozměrnou mapu povrchu této planety.
Řízená srážka
Druhá sonda LCROSS má za úkol pátrat po přítomnosti ledu ve stinných kráterech u jižního pólu. Zařízení se podle NASA nad Měsícem rozdělí na dvě části. Horní stupeň rakety Atlas V, pojmenovaný Centaur, narazí rychlostí více než 9000 km/h do oblasti u jižního pólu Měsíce.
Vědci očekávají, že náraz zvedne mrak prachu o výšce asi deset kilometrů. Jeho složení by měla prozkoumat vlastní sonda LCROSS, která na povrch dopadne o několik minut později. Manévr budou sledovat také teleskopy ze Země, sonda LRO a nově vylepšený Hubblův teleskop. Důsledky srážky by mohly být pozorovatelné i amatérskými dalekohledy.
Vesmírný program Constellation, který v lednu 2004 vyhlásil bývalý americký prezident George Bush, počítá s návratem člověka na Měsíc do roku 2020. Constellation je obdobou někdejšího amerického projektu Apollo, jenž vyvrcholil přistáním lidské posádky na Měsíci v roce 1969.
Foto: NASA/Roger Arno, NASA/Chris Meaney