<span>Neandrtálci</span> se s našimi předky zřejmě nekřížili

Věda a technika
8. 8. 2008 10:47
Lebka neandrtálce
Lebka neandrtálce

Neandrtálec, náš blízký příbuzný, vyhynul před 30 tisíci lety.Nová studie neandrtálské DNA poskytla argumenty zastáncům teorie, že neandrtálci sice po příchodu moderních lidí do Evropy žili po tisíciletí vedle našich předků, ale ke křížení mezi oběma druhy nedocházelo.

Odborníkům se podařilo přečíst významnou část neandrtálské genetické informace, konkrétně kompletní mitochondriální DNA (viz rámeček). Výsledky svého výzkumu dnes zveřejnili v časopise Cell.

Buněčné elektrárny
Mitochondrie jsou mikroskopické organely v buňkách živočichů a rostlin. Jsou to centra buněčného dýchání - z organických látek se v nich uvolňuje energie nezbytná pro chod buňky. Obsahují vlastní DNA, která se z generace na generaci přenáší pouze po mateřské linii, protože spermie své mitochondrie "odhazuje" ještě před proniknutím do vajíčka.
Neandrtálci jsou našimi blízkými příbuznými, jejich přesný vztah k druhu Homo sapiens ale zůstává nejistý. Jedna teorie tvrdí, že jde o sesterskou linii, se kterou sice naši předci žili v těsném sousedství, ale nikdy se s ní nekřížili. Druhá teorie předpokládá, že ke křížení docházelo a v naší genetické informaci jsou dodnes přítomny části neandrtálské DNA. V poslední době získávají díky novým genetickým datům navrch zastánci teorie o odděleném vývoji obou skupin.

Do karet jim hraje i dnes zveřejněná studie. Neandrtálská mitochondriální DNA se od té lidské liší natolik, že vzájemná výměna genů nepřichází v úvahu. Výsledky naznačují, že společný předek neandrtálců a moderních lidí žil před 660 tisíci lety (s možnou chybnou 140 tisíc let oběma směry). Od té doby se obě linie vyvíjely na sobě nezávisle. A to až do období před 30 až 25 tisíci lety, kdy neandrtálec definitivně zmizel ze scény.

Genetické puzzle

Přečíst pravěkou DNA není vůbec snadné. Jednak při manipulaci se vzorky hrozí kontaminace genetickou informací moderních lidí, jednak se DNA v desítky tisíc let starých kostech uchovává jen v malém množství a ve značně zuboženém stavu. Zkoumanou DNA vědci přečetli pro jistotu hned pětatřicetkrát, aby opakovaná čtení překryla chyby a výpadky.

Lebka neandrtálce"Vůbec poprvé se nám podařilo sestavit sekvenci pravěké DNA, která neobsahuje žádné chyby," říká Richard Green z německého Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii. To podle něj dává vědcům konečně možnost pořádně se do studia genetiky neandrtálců ponořit: "Lidé měli dosud plné ruce práce s odhadováním spolehlivosti neandrtálské genetické informace, takže vlastně neměli čas přemýšlet o tom, co sekvence DNA znamenají."

Neandrtálce budeme mít přečteného

Přečtení neandrtálské mitochondriální DNA je jen prvním krokem ve snaze poznat úplnou genetickou informaci tohoto našeho příbuzného. Kompletní genom neandrtálce by měl být k dispozici ještě letos. Jako zdroj dat vědcům slouží vzorky posbírané z více než šedesáti koster z muzeí po celém světě. Odborníci doufají, že takto získané informace jim umožní pochopit i další nejasnosti, které kolem neandrtálců zatím panují.

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ