Nedávno objevený <span>taneční parket dinosaurů</span> je možná omyl

Věda a technika
8. 11. 2008 10:08
Objevili paleontologové stopy dinosaurů, nebo jen erozí vymleté jamky?
Objevili paleontologové stopy dinosaurů, nebo jen erozí vymleté jamky?

Objevili paleontologové stopy dinosaurů, nebo jen erozí vymleté jamky?Přes tisíc dinosauřích stop, jejichž objev v říjnu oznámili vědci z Utažské univerzity, možná vůbec nejsou stopami pravěkých zvířat. Prohlubně v pískovci mohou být dílem docela obyčejné eroze. Tvrdí to paleontologové, kteří místo nálezu navštívili.

Vědci dosud nikdy neobjevili prehistorické stopy v tak obrovském množství. Více než tisíc otisků je koncentrováno na ploše pouhých tří tisíc metrů čtverečních. Marjorie Chanová, která předchozí výzkum vedla, se nyní spojí s kritiky a společně "stopy" ještě jednou prozkoumají.

ČTĚTE TAKÉ: Američtí vědci objevili "taneční parket" dinosaurů

Čtyři paleontologové, kteří se po zveřejnění objevu na místo vypravili, tvrdí, že cestou na stopy dinosaurů narazili, protože v severní Arizoně jsou poměrně časté, ale přímo na místě nebylo po stopách doslova ani stopy.

Winstron Seiler ukazuje stopy, jejichž původ je nyní zpochybněn."Věda je nikdy nekončící proces hledání pravdy," říká Chanová a dodává, že předtím, než její tým výzkum publikoval, provedl důkladná terénní měření a svá pozorování porovnal s dostupnou literaturou. "Přišli jsme s jinou interpretací než naši kritici, ale jsme otevřeni dialogu a těšíme se, že společnými silami spor vyřešíme."

Pokud by se ukázalo, že stopy skutečně neexistují, zkomplikovalo by to život především Winstonu Seilerovi, který se na původním výzkumu podílel. Publikace objevu totiž byla součástí jeho diplomové práce. On i Chanová nicméně přiznávají, že názor paleontologů není úplně scestný. Sami v původní práci možnost, že otisky byly vytvořeny erozí, zmínili. Uvedli však argumenty, proč se domnívají, že jde skutečně o dinosauří stopy.

Útvary nalezené v pískovci podle Chanové vypadají úplně jinak než erozí vymleté prohlubně známé z jiných míst ve zkoumané oblasti. Ona i Seiler jsou však připraveni svůj omyl přiznat, pokud další výzkum prokáže erozní původ prohlubní. "Tak to ve vědě zkrátka chodí," říká Winstron Seiler.

Foto Profimedia, AP

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ