<span>Nejjednodušší forma</span> života bydlí v bývalém dole na měď

Věda a technika
14. 5. 2010 17:30
Kulička o průměru 200 miliontin milimetru. Uvnitř pár genů. A funguje.
Kulička o průměru 200 miliontin milimetru. Uvnitř pár genů. A funguje.

Kulička o průměru 200 miliontin milimetru. Uvnitř pár genů. A funguje.V hlubinách bývalého měděného dolu na severu Kalifornie žije v kyselých výluzích mikroorganismus ukazující, jak málo stačí k (zjevně spokojenému) životu. Živáček mnohem menší než běžné bakterie si vystačí s genetickou informací, která je proti té lidské jako tenká brožurka ve srovnání s Ottovým slovníkem naučným.

Primitivní mikroorganismy mají zajím jen pracovní jméno ARMAN (zkratka pro „acidofilní nanoorganismy z Richmondského dolu patřící mezi Archaea"). Připomínají malé bakterie, ale spadají do jiné skupiny jednobuněčných organismů: Archaea. I mnozí další zástupci této skupiny si libují v podmínkách, které by žádný jiný tvor nevydržel. Snášejí teploty vysoko nad 100 °C, silný tlak, extrémní koncentraci solí, radioaktivitu...

ČTĚTE TAKÉ: Jak se zbavit bakteriálních povlaků? Jejich vlastní zbraní

Buňky ARMAN mají v průměru jen 200 až 400 nanometrů (miliontin milimetru) a jejich objem je ve srovnání s běžnými bakteriemi desetinový až setinový. Jsou tak srovnatelné s největšími z virů. Viry však nelze považovat za živé organismy v pravém slova smyslu - jsou to jen bílkovinné kapsle obsahující genetickou informaci, které ke svému kopírování potřebují proniknout do cizích buněk. Virus je „špatná zpráva zabalená do bílkoviny," jak zní jejich mezi virology populární charakteristika.

ČTĚTE TAKÉ: Skleněná mikrobiologie propojuje vědu s uměním

Zvládá to i bez příživnictví

Mikroskopický snimek organismu ARMAN (oranžová koule).Biologové znají i další podobně malé mikroorganismy, ale všechny patří mezi parazity, kteří se přiživují na buňkách jiných organismů. ARMAN je na jiných formách života buď zcela nezávislý, nebo parazituje jen příležitostně.

Vědci z Kalifornské univerzity přečetli jeho genom a zjistili, že je extrémně malý. Informují o tom v on-line verze časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. Genom tvoří pouze jeden milion písmen genetické abecedy. Pro srovnání: člověk jich má asi tři miliardy, běžné bakterie kolem čtyř milionů. Další výzkum tedy může přinést informace o tom, jaká minimální konfigurace genů je skutečně nezbytná pro samostatnou existenci.

Foto: Luis Comolli/LBNL

Další čtení

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ