...a když, tak jedině přiopilého člověka. To jsou zvláštní ponaučení, která lze vydestilovat z nejnovějších lékařských studií.
Překvapivé zjištění o důsledcích pouličních a hospodských rvaček přinesli vědci z Cardiffské univerzity: kopání je nebezpečnější než rány baseballovou pálkou nebo útoky nožem. Jonathan Shepherd ze Skupiny pro výzkum násilí vycházel ze statistik nasbíraných na pohotovosti fakultní nemocnice v letech 1999 až 2005.
Nejčastějším způsobem útoku jsou rány pěstí, které prý způsobují vážná zranění jen výjimečně. Pětinu zranění mají na svědomí zbraně, tupé a ostré stejným dílem. Nohy jako zbraň způsobí jen sedm procent poškození, ale většina je vážných, což neplatí o nožích, rozbitých lahvích či dřevěných tyčích. Přestože nejvíc závážných zranění způsobí zbraně, kopání je z tohoto pohledu „nejúčinnější“.
Podle Shepherda hraje velkou roli alkohol. Platí totiž, že kopání přichází na řadu ve chvíli, kdy člověk spadne. To se pochopitelně nejčastěji stává opilým lidem, kteří rvačku neustojí a po pádu nejsou schopni se zvednout. Prezident Britské asociace první pomoci Martin Shalley řekl serveru BBC, že to jen potvrzuje jeho vlastní zkušenosti: „Jakmile se dostanete na zem, jste ve velkém nebezpečí.“ Předpokládejme, že tím mínil své profesionální zkušenosti záchranáře.
Čerstvý postřeh torontských vědců ze Sunnybrookova centra lékařské vědy překvapivě spojuje alkohol se zraněními v dobrém, alespoň částečně. Z téměř 1200 pacientů, přijatých za posledních sedmnáct let do místní nemocnice se zraněním hlavy, byla čtvrtina lehce opilých. Právě ti - na rozdíl od střízlivých - umírali na zranění mozku nejméně. Naopak ti těžce opilí „padají jako mouchy“. Autor studie Homer Tien však upozorňuje: „Nechceme nikoho navádět, aby se napil a pak tloukl do hlavy nebo dokonce řídil auto.“ Podle něho byly totiž dopravní nehody nejčastějším důvodem mozkových poranění. „Jde nám o případné používání alkoholového roztoku jako formy léčby lidí přijatých se zraněním hlavy,“ vysvětluje Tien a varuje, že prevence je v tomto případě nebezpečná, zejména když má pozitivní dopady jen střední hladina alkoholu, nikoli vysoká.