Nepokoje v Egyptě postihly i český archeologický výzkum. Zloději se dostali na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru a vloupali se do archeologických objektů.
Postižena jsou i místa, kde už desítky let pracují čeští egyptologové. Informoval o tom šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Bárta. "Čekáme na to, až budeme moci odjet na lokalitu, abychom dali dohromady inventář napáchaných škod, a pak se uvidí," cituje Bártu agentura ČTK.
„Česká expedice se chystala k odletu do Egypta za dva týdny, ale nyní musíme vyčkat a situaci vyhodnotit, protože v tuto chvíli se tam pracovat nedá. Čekáme na informace, zatím nikdo nic neví," řekl Bárta internetovému deníku TÝDEN.CZ.
Nejcennější nálezy jsou podle něho uloženy v centrálních skladech, takže ty zůstaly ušetřeny. Tisíce let staré objekty jsou ale vyzdobeny nádhernými reliéfy a ty jsou ohroženy. Největším nebezpečím jsou velké ozbrojené gangy, které operují v poušti a snaží se najít nové památky a ty rozebrat. Něco ukradnou a něco zpustoší, líčil archeolog situaci.
"Podle posledních nedělních informací došlo k násilnému otevření téměř všech archeologických objektů v Sakkáře včetně slavných hrobek vysokých hodnostářů v těsné blízkosti Stupňovité pyramidy panovníka Džosera datované do 27. stol. před Kristem," napsal Bárta v článku pro server Česká pozice.
Problém je podle Bárty v tom, že většina populace je nevzdělaná a velmi chudá. Rozkrádáním památek si vylepšují svůj rodinný rozpočet. "Nikdo se jim nemůže divit, protože spousta lidí tam žije na hranici životního minima. Při současných cenách potravin a dalších životních nákladů jsou nuceni se živit kdečím," uvedl archeolog.
Podle zpráv z Egypta zlodějské gangy napadají centrální i lokální muzea. Podobně jako české vykopávky jsou na tom podle Bárty i naleziště archeologů z jiných zemí. Jak dodal, prvořadým úkolem českých egyptologů letos bude zachránit, co se dá. Do Egypta odjedou po dohodě s egyptskými kolegy, ministerstvem zahraničí a českou ambasádou v Egyptě, jakmile to situace dovolí.
Škody utrpělo i Egyptské muzeum v centru Káhiry, v němž je mimo jiné uložena Tutanchamonova zlatá maska a další artefakty z jeho hrobky. Několik mužů proniklo do expozice. Poničili dvě mumie a desítky dalších exponátů. Muzeum nyní chrání armáda.