Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice imunologů. Švédská Královská akademie věd ocenila Američana Bruce Beutlera, Francouze původem z Lucemburska Julese Hoffmanna a Kanaďana Ralpha Steinmana, kteří se podíleli na popisu lidského imunitního systému.
"Letošní laureáti Nobelovy ceny vnesli revoluci do našeho chápání imunitního systému objevením klíčových principů jeho aktivace," uvedla v oficiálním zdůvodnění svého rozhodnutí švédská Královská akademie věd.
Beutler a Hoffmann ocenění získali za "objevy spojené s aktivací vrozené imunity" a společně dostanou polovinu z dotace ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 27 milionů Kč), s níž je každá z Nobelových cen spojena. Zbylých pět milionů švédských korun připadne Steinmanovi.
"Ralph Steinman objevil dendritické buňky imunitního systému a jejich unikátní schopnost aktivovat a regulovat adaptivní imunitu, pozdní fázi imunitní reakce, během níž jsou mikroorganismy vytěsňovány z těla," uvedl dále ve zdůvodnění. Dendritické buňky tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém.
Výzkum oceněných imunologů vedl k vývoji nových takzvaných terapeutických vakcín, které stimulují imunitní systém k útoku na nádory. "Jejich práce otevřela nové cesty k vývoji prevence a léčby infekcí, rakoviny a zánětových nemocí," uvádí se také ve zdůvodnění.
Loni Nobelovu cenu za lékařství získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.
Pondělkem odstartoval letošní týden vyhlašování laureátů prestižních ocenění za úspěchy ve vědě, v literatuře a v úsilí o světový mír. Příští pondělí bude vyhlášen letošní držitel Nobelovy ceny za ekonomii, která se uděluje od roku 1969.
Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.
Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně uděleny 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí.