Norsko v Brazílii financuje záchranu pralesů
17.09.2008 12:31
Norsko poskytne Brazílii v příštích sedmi letech miliardu dolarů k ochraně amazonského pralesa za podmínky, že se bude tato jihoamerická země snažit zastavit kácení a vypalování. V úterý to oznámil norský premiér Jens Stoltenberg.
Je to první konkrétní částka přislíbená do fondu na ochranu Amazonie, do nějž chtějí brazilští představitelé získat 21 miliard dolarů.
Stoltenberg řekl, že zastavení kácení pralesů je "nejúčinnější, nejrychlejší a nejlevnější cesta k omezení produkce plynů, jež jsou odpovědné za oteplování". Peníze mají sloužit k vytváření chráněných přírodních rezervací, financování vědeckých projektů a k osvětě mezi těžaři.
Při kácení a hlavně vypalování amazonských pralesů se ročně dostává do ovzduší podle odhadů 400 milionů tun oxidu uhličitého, což je 80 procent roční brazilské produkce plynů podílejících se na oteplování. Brazílie se tím řadí mezi hlavní světové producenty těchto emisí.
Ničení amazonských pralesů se v letech 2005 až 2007 zpomalilo, ale ochránci životního prostředí se obávají nového zrychlení, protože v době potravinové krize se brazilští zemědělci snaží vytvořit větší pozemky k pěstování sóji a k chovu dobytka.
Norové jsou při uvolňování peněz opatrní
Norsko letos Brazílii poskytne 21 milionů dolarů a dalších deset příští rok. Celou přislíbenou částku podle Stoltenberga uvolní jenom tehdy, bude-li zřejmé, že ničení pralesů nepostupuje. Pro začátek budou Norové vycházet z brazilských údajů o kácení, ale později chtějí vytvořit účinnější registrační systém.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva prohlásil, že "až se všechny rozvinuté země začnou chovat jako Norsko, bude možné věřit, že se globální oteplování podaří zmírnit". Prezident vytvořil fond na ochranu Amazonie v srpnu. Kromě Norska už do něj chce přispět také Německo.
Kácením, vypalováním a zemědělskou činností mizí v oblasti Amazonie každou minutu lesní porost o ploše jednoho a půl fotbalového hřiště. Z pralesa zaujímajícího rozlohu západní Evropy už byla zničena pětina.
Foto Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.