Moderní mechanické náhrady amputované nohy sice umožňují plynulou chůzi, svou efektivitou se však zdravé noze nevyrovnají a chodec musí vynakládat mnohem více energie. Nová protéza nabízí řešení.
„Když se člověk s amputovanou nohou pokouší o normální chůzi, je to stejné, jako když já nesu patnáctikilové závaží," říká Arthur Kuo z oddělení biomedicínské techniky Michiganské univerzity, který s novým technickým řešením přišel. Chůze s umělou končetinou je v průměru o 23 energeticky náročnější než chůze zdravého člověka.
ČTĚTE TAKÉ: Člověk není skvělý běžec, ale v chůzi nemá konkurenci
Zdravá noha totiž absorbuje energii každého kroku a využívá ji pro další odraz. Klíčovou roli v tomto procesu hraje kotník. Protézy se pokoušejí jeho funkci napodobit pomocí elektromotorů náročných na spotřebu energie z přídatných baterií.
Nově vyvíjená protéza se bez elektromotorů obejde a chová se jako zdravý kotník. Absorbuje energii pomocí složitého systému per a vůči sobě pohyblivých součástek a v pravou chvíli ji do systému vrací. Efektivita takové chůze je pouze o 14 procent menší než chůze zdravého člověka.
Kuo se svým studentem Stevenem Collinsem o protéze informují v časopise PLoS ONE. Jedna malá americká firma už pracuje na její komerční podobě, další vývoj by měl její efektivitu ještě zvýšit.
Foto: Steven H. Collins, Arthur D. Kuo/PLoS ONE