Čtení kompletní genetické informace rakovinných buněk bylo donedávna v oblasti sci-fi, nyní se z něj stává běžná výzkumná metoda. A začíná přinášet výsledky. Otevírá cesty ke spolehlivější diagnostice i k vývoji nových typů léčiv.
Většina genetických studií rakoviny se věnuje takzvaným bodovým mutacím - změnám jednoho nebo několika písmen v řetězci DNA, které mohou pozměnit fungování genu a vést ke vzniku nádorů.
ČTĚTE TAKÉ: Rakovinné buňky jsou plné mutací. Genetici je zmapovali
Vědci z americké univerzity Johnse Hopkinse se však tentokrát zaměřili na rozsáhlejší přestavby genomu, které jsou pro rakovinné buňky typické. Jejich DNA připomíná knihu s přeházenými a chybějícími kapitolami.
Přečetli genom nádorových buněk získaných od čtyř pacientů trpících rakovinou tlustého střeva a dvou žen s rakovinou prsu. U každého vzorku identifikovali znaky, jimiž se liší od zdravých buněk, a potom stejné znaky hledali i ve vzorku pacientovy krve.
Získali tak způsob, jak v krvi odhalit i nepatrné množství nádorových buněk, které by jiné metody zachytit nedokázaly. To je důležité pro vyhodnocení úspěšnosti léčby a pro včasné odhalení metastáz.
Metoda je zatím příliš drahá a zdlouhavá, čtení genomu však prudce zlevňuje a zřejmě není daleko doba, kdy najde využití v běžné klinické praxi. Vyšetření jednoho pacienta přišlo univerzitu na pět tisíc dolarů, ještě před několika lety by přitom stálo desítky milionů. A cena stále klesá.
„Bude-li pokračovat dosavadní trend zlevňování čtení genomu, tato metoda bude brzy levnější než vyšetření počítačovou tomografií, a přitom přinese přesnější výsledky," domnívá se Kenneth Kinzler, jeden z autorů studie publikované v časopise Science Translational Medicine.
ČTĚTE TAKÉ: Čichám, čichám rakovinu
Překvapivá podobnost
V časopise Nature publikoval mezinárodní tým výsledky dalšího výzkumu rozsáhlých přestaveb genomu rakovinných buněk. Vědci přečetli genetickou informaci buněk z 26 různých typů nádorů.
Objevili více než sto rozsáhlých úseků DNA, v nichž došlo buď ke zmnožení, nebo naopak ke ztrátě genetické informace. Ke svému překvapení zjistili, že většina z nich není typická jen pro jeden typ rakoviny. Zdá se, že různé typy nádorů mají společného více, než se lékaři dosud domnívali.
„Naše výsledky ukazují, že mnoho změn v genomu je univerzálních napříč různými typy rakoviny. Přestože to o některých typech změn bylo známo už dříve, rozsah těchto podobností nás pořádně překvapil," říká Matthew Meyerson z Broadova ústavu - společného pracoviště Harvardu a MIT.
Foto: profimedia.cz