Čínsko-americká paleontologická expedice objevila na severozápadě Číny nový druh masožravého dinosaura, který pomůže osvětlit evoluci ptáků. Vylučuje totiž jednu skupinu dinosaurů ze seznamu kandidátů na přímé ptačí předky.
Druh pojmenovaný Haplocheirus sollers měřil asi tři metry a svým vzhledem připomínal primitivního ptáka. Na krátkých předních končetinách měl jeden výrazně prodloužený dráp, kterým zřejmě dobýval termity z jejich hradů.
Patří do čeledi Alvarezsauridae, o níž se paleontologové dříve domnívali, že se z ní ptáci vyvinuli. Tato teorie už sice ztratila na popularitě, ale teprve nový objev ji definitivně vyvrací. Znaky na kostře dokazují, že se čeleď vyvíjela paralelně s ptáky jako sesterská vývojová linie.
Čeleď patří do větší skupiny takzvaných teropodních dinosaurů, tedy dvounohých masožravých druhů, k nimž patří i známý tyranosaurus nebo velociraptor. Zatím však není jisté, z které jejich skupiny se ptáci vyvinuli.
TEST: Co víte o dinosaurech?
Haplocheirus žil v pozdní juře, přibližně před 160 miliony let. Je tak nejstarším zástupcem své čeledi, která byla dosud známa pouze z mladší křídy. Detailní popis jeho fosilie přinesl časopis Science.
ČTĚTE TAKÉ: Dinosauří předkové ptáků zanechali své stopy v Nigérii
Foto: Portia Sloan, Zina Deretsky/NSF