Mezinárodnímu týmu biologů se v novoguinejském pralese podařilo objevit několik nových živočišných druhů, mezi kterými je také nejmenší dosud známý druh klokana nebo žába, která svým dlouhým nosem připomíná slavnou dřevěnou loutku Pinocchia.
Expedice nadace Conservation International zkoumala prales pohoří Foja v západní části ostrova Nová Guinea. Našla mimo jiné nový druh exotických holubů nebo několik druhů hlodavců, z nichž někteří byli podle vědců velmi krotcí. Objeven byl také nový žlutooký druh gekona nebo netopýr, který se živí nektarem z květů.
"Zatímco zvířata a rostliny vymírají po celém světě rychlostí, která je za poslední milion let nevídaná, představuje objev těchto nových forem života tolik potřebnou dobrou zprávu," uvedl za tým vědců Bruce Beehler. "Místa jako tato nám dávají novou naději a ukazují, že ještě nemusí být pozdě na to zastavit vymírání živočišných druhů."
Přírodovědci na celém světě stále častěji poukazují na nutnost chránit různorodost živočišné říše. Podle nedávno zveřejněné zprávy OSN se ve světě nepodařilo naplnit plány z roku 2002 na zastavení úbytku biologické rozmanitosti.
ČTĚTE TAKÉ: Biologové varují: Rozmanitost života klesá stále rychleji
OSN ve snaze upozornit na tento trend vyhlásila letošek Mezinárodním rokem biodiverzity. V říjnu se v Japonsku bude na toto téma konat mezinárodní konference.
ČTĚTE TAKÉ: Z vesmíru zpět na Zemi. Rok 2010 patří biodiverzitě
Foto: Tim Laman/National Geographic