O sídlo unijního vědeckého institutu se utká i Bratislava
02.05.2008 11:33
Mezi čtveřicí kandidátů na umístění sídla vznikajícího Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) figuruje také slovenská metropole Bratislava. Ta podala společnou kandidátku s Vídní. Kromě této dvojice se o sídlo uchází ještě maďarská Budapešť, polské město Vratislav a Sant Cugat del Valles, což je předměstí Barcelony.
Právě kandidatura tohoto španělského města je poněkud překvapivá. Slovinské předsednictví totiž dalo jasně najevo, že preferuje, aby bylo sídlo umístěno v některém z nových členských zemí unie. To je konec konců taky jeden z důvodů, proč nakonec Vídeň kandiduje společně s Bratislavou.
Nyní začínají neformální konzultace s jednotlivými kandidáty. Tyto debaty by měly vyvrcholit na radě pro konkurenceschopnost, která se koná na konci května. Pokud by se tam zástupci členských států dohodli, pak by definitivní rozhodnutí mohlo být potvrzeno v červnu.
EIT, jehož inspirací je slavný Massachusettský technologický institut (MIT) v USA, by měl unii pomoci na poli vědy a aplikovaného výzkumu. V těchto oblastech totiž Evropa výrazně zaostává za "vědeckými velmocemi" jako jsou například Spojené státy nebo Japonsko a institut by měl díky vlastním projektům tento rozdíl alespoň zčásti setřít.
Na rozjezd institutu, který má fungovat jako určitá propojená síť vědeckých pracovišť, se v první fázi do roku 2013 počítá s částkou 308,7 milionu eur (asi 7,8 miliardy korun) z unijního rozpočtu, další prostředky by měl poskytnout soukromý sektor. Ústav, tedy jakési administrativní středisko této sítě, má mít několik desítek zaměstnanců.
Česká republika by se ráda ucházela o sídlo jiné unijní agentury - té, která bude mít na starosti správu jednoho z nejdražších a také nejambicióznějších projektů unie, navigačního systému Galileo. V tomto případě se však bude rozhodovat později než o osudu sídla EIT.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.