Oceány jsou <span>pro velryby</span> moc hlučné

Věda a technika
16. 9. 2008 09:50
Vorvani používají zvukové signály k vyhledávání kořisti.
Vorvani používají zvukové signály k vyhledávání kořisti.

Vorvani používají zvukové signály k vyhledávání kořisti.Hluk v oceánech se natolik zvýšil, že ohrožuje velryby, delfíny a další mořské savce. V některých případech lodní sonary zavinily smrt celých skupin kytovců. Vyplývá to ze zprávy nevládní organizace Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW), z níž citovala zpravodajská stanice BBC.

Podle fondu je většina pokusů zabránit vzrůstajícímu hluku pod hladinou oceánů neúspěšná. "Lidstvo mořské savce doslova topí. Dokud celý svět nezačne uplatňovat preventivní opatření, zjistíme zřejmě příliš pozdě, jak strašnou zkázu jsme způsobili," řekl ředitel britské sekce fondu Robbie Marsland.

Narušená komunikace

Ví se, že pro velryby i delfíny jsou zvukové signály otázkou přežití, i když jejich užívání zatím není do detailu prozkoumáno. Slouží jim ke vzájemné komunikaci i při vyhledávání potravy - podobně jako echolokace netopýrů. Zvuky vydávané lodními šrouby, motory a sonary tento způsob získávání informací narušují.

Nadměrný hluk narušuje i komunikaci delfínů.IFAW ve zprávě s názvem Oceánský hluk: ztište ho poukazuje na to, že před tím, než se začaly k rybolovu používat motorové lodě, byl dosah velrybího volání desetkrát větší než nyní.

Silné sonary používané vojenským námořnictvem jsou schopny vyvolat zmatek ve skupinách vorvaňů a zavinit jejich smrt. Odborníci se domnívají, že sonary ruší schopnost zvířat kontrolovat hloubku, ve které se nacházejí. Rychlé vynoření u nich pak může vyvolat kesonovou nemoc podobně jako u potápěčů.

Regulace není dostatečná

Tlak ochránců přírody si vynutil určité omezení využívání sonarů v americkém námořnictvu a také omezení hluku, který produkují ropné těžební společnosti. To ale podle IFAW stále nestačí. Hlavní problém je fakt, že rybolov a těžba jsou součástí moderní a propojené ekonomiky, a také to, že většina hlučných aktivit se odehrává na otevřených mořích, kde je těžké uplatnit jednotnou legislativu.

Foto Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ