Průměrná teplota světových oceánů byla v červenci nejvyšší za 130 let měření, dosáhla hodnoty 16,99 stupňů Celsia. Oznámil to americký Národní úřad pro oceán a atmosféru. V srpnu by prý teplota vod mohla dosáhnout nového rekordu.
Průměrná červencová teplota oceánů ve 20. století byla o 0,59 stupně Celsia nižší, dosavadní rekord držel rok 1998. Celková průměrná teplota zahrnující údaje z oceánů i pevniny byla v červenci 16,37 °C, což je o 0,57 °C více než průměr ve 20. století a celkově se jedná o pátý nejvyšší údaj za 130 let měření.
Oteplování oceánů už teď poškozuje korálové útesy a mohlo by urychlit tání ledu v Arktidě a přispět k zesílení uragánů. Uvedli, že většina vod na severní polokouli byla v červenci teplejší, než je normál. U Středozemního moře dosahoval výkyv nad normál tří stupňů Celsia a poblíž Arktidy dokonce 5,5 stupně.
Vědci považují rekordní teploty oceánských vod za zlověstnější známku globálního oteplování než rekordní teploty pevniny, protože voda se ohřívá i ochlazuje déle než kontinenty. "Tato teplá voda prostě nezmizí příští rok, bude tu dlouho," citovala agentura AP klimatologa Andrewa Weavera z University of Victoria v Britské Kolumbii.
Foto: NASA/MODIS, NOAA