Příští týden čeká amatérské astronomy série jasných večerních přeletů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Protože jasná Venuše brzo zapadá a nad obzorem už v době přeletů stanice nebude ke spatření a chybět bude i Měsíc, ISS tiše plující po obloze bude bez konkurence nejjasnějším objektem večerní oblohy.
Jasnost ISS se bude každý večer pohybovat od minus 3,1 do minus 3,3 magnitudy. Čím nižší číslo, tím je vesmírné těleso jasnější. Po Měsíci, který dosahuje v úplňku minus 12,6 hvězdnou velikost, je nejzářivějším objektem na obloze planeta Venuše s jasností kolem minus 4,4 hvězdné velikosti.
O přeletech stanice informuje server pražské Štefánikovy hvězdárny. Největší jasnosti bude ISS dosahovat v pondělí 8. března, kdy přelétá nad jihojihovýchodem mezi 18.53 a 18.59, v úterý 9. března s přeletem nad severoseverozápadem mezi 19.18 až 19.23, ve středu 10. března s přeletem nad jihojihovýchodem mezi 18.08 a 18.14 a poslední nejasnější přelet bude možné pozorovat v sobotu 13. března mezi 19.23 a 19.27.
ISS dosahuje největší hvězdné velikosti, tedy jasnosti, když je plně osvětlena Sluncem, když jsou k Zemi natočeny její sluneční panely a když je nejblíže Zemi, ke které se na své dráze přibližuje až na 367 kilometrů, což je zhruba tisíckrát blíže než Měsíc. Její jas zvětšuje také raketoplán, pokud u ní právě kotví. To jsou důvody, proč se její hvězdná velikost každým dnem mění.
Foto: NASA