Odkud se na Marsu <span>bere metan</span>? Z meteoritů ne

Věda a technika
11. 12. 2009 08:00
Metan je zřejmě produkt geologických procesů. Nebo že by bakterie?
Metan je zřejmě produkt geologických procesů. Nebo že by bakterie?

Metan je zřejmě produkt geologických procesů. Nebo že by bakterie?Metan objevený v atmosféře Marsu se tam nedostává nárazy meteoritů. Tvrdí to britští vědci v časopise Earth and Planetary Science Letters. Jejich výzkum tak vyloučil jednu z možností původu tohoto plynu. Ve hře zůstávají další geologické procesy a stále také bakteriální život.

Výskyt metanu na čtvrté planetě sluneční soustavy byl poprvé zaznamenán v roce 2004, jeho původ je ale záhadou. Vzhledem k tomu, že jeho životnost v marsovské atmosféře je velmi omezená, musí něco nestále vypouštět do atmosféry stovky tun tohoto plynu, aby jeho množství zůstávalo na zjištěné hladině.

ČTĚTE TAKÉ: Metan na Marsu a honba za senzací

Odborníci z univerzity v Londýně nyní vyloučili možnost, že by byl metan doplňován meteority, které dopadají na povrch planety. Při experimentech zahřívali úlomky meteoritů na teplotu 1000 stupňů Celsia a měřili, kolik plynu přitom vzniká.

Na základě odhadů počtu vesmírných těles, která dopadnou na planetu za rok, pak vypočítali, že vyprodukují deset kilogramů metanu ročně. K udržení jeho nynější koncentrace v marsovské atmosféře je ale potřeba 100 až 300 tun za rok.

Metan z podmarsí...

Spektrometry v roce 2003 objevily oblasti s vyšší koncentrací metanu.Možností, jak se tento plyn do atmosféry dostává, je ale podle britských vědců stále dost. Řada z nich vychází z chemických reakcí kovů, z nichž je složena kůra planety. Plyn ale také mohou produkovat sopky nebo živé formy, které přežily pod povrchem. Může být také zachycen v rezervoárech, které vznikly už v minulosti.

"Jak říkal Sherlock Holmes, vylučte všechny další faktory a ten, který vám zůstane, musí být pravda," popsal nadneseně způsob pátrání po původu metanu na Marsu spoluautor studie Mark Sephton. "Seznam možných zdrojů metanu se zmenšuje a - což je vzrušující - mimozemský život zůstává stále jednou z variant," dodal s tím, že konečné slovo ale mohou mít až testy provedené přímo na planetě.

ČTĚTE TAKÉ: Důkaz života na Marsu? Obezřetnost je namístě

Americká vesmírná agentura NASA chystá v roce 2011 na Mars vyslat robotické vozítko Mars Science Laboratory, které by mělo původ marsovského metanu prozkoumat detailněji.

ČTĚTE TAKÉ: Zmrzačený Spirit na Marsu učinil další „vodní" objev

Foto: NASA

Autor: ČTK

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ