Oprava Hubblova teleskopu úspěšně pokračuje
17.05.2009 09:35 Aktualizováno 17.05. 17:39
Astronauti z raketoplánu Atlantis se v neděli odpoledne vydali na čtvrtý, předposlední servisní výstup k Hubbleovu vesmírnému teleskopu. Jejich úkolem je pokusit se opravit nefunkční spektrograf a nainstalovat nové panely tepelné izolace. Ve volném kosmickém prostoru by Američané Michael Massimino a Michael Good měli strávit šest a půl hodiny.
Náročná bude zejména renovace spektrografu, který do roku 2004 přinášel důležité informace o černých děrách v kosmu a o složení atmosfér planet mimo sluneční soustavu. Massimino z něj bude muset odstranit 117 šroubů - o různých velikostech a některé s podložkami - a žádný mu nesmí uletět.
Práce na teleskopu astronauti zakončí v pondělí pátou, poslední plánovanou směnou. V úterý Atlantis vrátí opravený a modernizovaný přístroj na oběžnou dráhu a vyrazí zpět k Zemi.
NASA si akci vychutnáváAčkoli mají astronauti před sebou ještě několik úkolů, považuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dalekohled už v této fázi za opravený. "Užíváme si tento moment a vychutnáváme si ho," komentoval úspěch opravářských prací na "Hubbleovi" manažer programu Preston Burch, čímž potěšil i posádku Atlantisu.
ČTĚTE TAKÉ: Astronauti potřetí vystoupili k Hubbleovu teleskopu
Astronauti se pustili do oprav Hubbleova teleskopu
Inženýry trápí rozbitá kamera
Už menší radost měli inženýři NASA z výsledků testů kamery ACS, kterou v sobotu při třetím výstupu opravovali astronauti John Grunsfeld a Andrew Feustel. Samotná výměna elektronických karet a kabelů proběhla až překvapivě snadno, následné zkoušky však odhalily, že kameře nefunguje jeden z kanálů.
ACS před dvěma roky kvůli elektrickému zkratu vypadly širokoúhlý kanál a kanál s vysokým rozlišením. Kvůli časové tísni se NASA rozhodl renovovat pouze ten širokoúhlý a doufal, že pomocí něj oživí i druhý nefunkční kanál. To se však nepovedlo. Opravu kamery, která se podívala zatím nejhlouběji do historie vesmíru - třináct miliard let zpátky -, NASA přesto hodnotí jako úspěšnou, neboť 95 procent záběrů jde přes širokoúhlý kanál, píše odborný server space.com."Hubble" má nové součástky
Grunsfeld a Feustel v sobotu rovněž nainstalovali nový, vysoce citlivý spektrograf, jenž bude schopen zachytit i slabé záření vzdálených kvasarů. Přístroj za 88 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy Kč) následně zdárně prošel dvěma sériemi testů.
Astronauti v předchozích dnech Hubbleův teleskop vybavili novými gyroskopy, které zajišťují jeho orientaci v prostoru, a moderní širokoúhlou kamerou, jež si "posvítí" na samotné počátky vesmíru. Obě montáže se sice neobešly bez technických problémů, nové přístroje ale fungují bezchybně. Devatenáct let starý dalekohled dostal rovněž novou datovou jednotku a získá čerstvé baterie; tři již vesmírní mechanici zapojili, zbývající nainstalují v pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: Astronomové si oddechli, sondy jsou v pořádku
Pojízdný robot Spirit na Marsu zapadl a nemůže jet
Všechny tyto opravy a vylepšení mají prodloužit životnost "Hubblea" o pět až deset let nejméně do roku 2014.
Foto: NASA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.