Originál Nobelovy medaile na <span>výstavě o Heyrovském</span> nebude

Věda a technika
1. 12. 2009 14:44
Na výstavě budou k vidění historické polarografické přístroje.
Na výstavě budou k vidění historické polarografické přístroje.

Na výstavě budou k vidění historické polarografické přístroje.Nobelova medaile a diplom fyzikálního chemika Jaroslava Heyrovského, který před padesáti lety jako dosud jediný český vědec tuto nejvýznamnější světovou cenu dostal, budou vystaveny pouze při vernisáži výstavy Příběh kapky. Výstava začíná dnes v Křížové chodbě pražského Karolina a potrvá do 18. prosince.

„Originál medaile je ze zlata. Je v majetku rodiny a na výstavy se nikdy nepůjčuje. Každý laureát ale dostává také bronzovou kopii, která je určena právě pro výstavní účely. I tu však z bezpečnostních důvodů představíme spolu s diplomem pouze na vernisáži," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Květa Stejskalová, jedna z autorek výstavy.

Medaile a diplom se představí pouze během vernisáže.Bronzovou kopii medaile si tak mohou návštěvníci výstavy prohlédnout pouze dnes mezi šestou a půl osmou večer. I tak ale má expozice co nabídnout.

Výstava přibližuje návštěvníkům osobnost objevitele polarografie Heyrovského (1890-1967). Obsahuje dokumenty, fotografie a přístroje užívané Heyrovským, které byly po léta uloženy v archivu či depozitáři, nebo jsou ve vlastnictví rodiny a dosud nebyly vystaveny. Autoři výstavy čerpali také ze vzpomínek Heyrovského žáků a spolupracovníků. Součástí výstavy jsou unikátní filmové záznamy z 50. a 60. let, které dokumentují polarografický výzkum.

Výstava je putovní a navštívila již Pardubice a Brno. V příštím roce bude k vidění v Olomouci a Ostravě.

Foto: Akademie věd ČR

Autor: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ