Ostatky skutečně patří Tychonovi Brahovi. A dalším devíti lidem

Věda a technika
19. 11. 2010 11:00
Lebka Tychona Braha vedle fotografie pořízené v roce 1901.
Lebka Tychona Braha vedle fotografie pořízené v roce 1901.

V Týnském chrámu v Praze byly pohřbeny ostatky dánského astronoma Tychona Braha, jeho manželky a dalších osmi lidí, z toho pěti dětí. Po provedeném výzkumu to dnes oznámil vedoucí Antropologického oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea Petr Velemínský.

"Jedná se o muže staršího věku, který má změny v oblasti nosní partie lebky. Mohou korespondovat se zraněním, které Brahe prodělal ve věku 20 až 22 let," oznámil Velemínský. Pravost ostatků Tychona Braha potvrdil i předchozí výzkum v roce 1901.

Jens Vellev s částí nalezené lebky dánského astronoma.Podle Zdeňka Dragouna z Národního památkového ústavu, který vedl archeologický průzkum v Týnském chrámu, byli Tycho Brahe a jeho manželka pohřbeni do starší hrobky. Právě v zásypu o výšce 1,5 metru nalezli archeologové kosti dalších osmi osob. Na tento zásyp pak byla uložena rakev dánského hvězdáře. 

Vedle ostatků se dále našel střevíc, punčocha a plášť z damašku, nenašel se však očekávaný kabátec. Oděv byl zachovaný lépe, než vědci předpokládali. Vedoucí výzkumu Jens Vellev z univerzity v dánském Aarhusu oznámil, že šaty byly zřejmě ušity speciálně pro pohřeb, nešlo o Brahův obvyklý oděv. Stehy totiž byly neobvykle dlouhé.

Rtuť, DNA, počítačová rekonstrukce obličeje...

Ostatky vědci prozkoumali také metodou počítačové tomografie (CT).Z Brahovy rakve vědci odebrali vzorky, které umožní ověřit hladinu rtuti ve vlasech i kostech. Další vzorky budou podrobeny izotopové analýze, což umožní zjistit informace o výživě dánského astronoma. V budoucnu se počítá také s DNA a histologickou analýzou. Vědci také počítají, že zrekonstruují pomocí počítače obličej.

Výsledky budou k dispozici v průběhu příštího roku, předběžné závěry mají být zveřejněny v průběhu ledna.

Hvězdářovy ostatky od pondělí zkoumal mezinárodní vědecký tým. Cílem výzkumu je určit, jak Brahe zemřel i jak žil. Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. Dodnes není jasné, zda za jeho smrt mohly problémy s ledvinami, alchymistické pokusy se rtutí, nešťastné využití rtuti coby "léku" nebo zda byl astronom otráven, možná na pokyn dánského krále Kristiána IV.

Ostatky slavného astronoma Tychona Braha by se měly dnes odpoledne vrátit do hrobky. Předcházet tomu bude mše, kterou povede pražský arcibiskup Dominik Duka a zpěvem ji doprovodí místní a dánský pěvecký sbor.

Vzkaz z roku 1901, nazelený v cínové rakvi spolu s ostatky.

Autor: ČTK Foto: Jacob C. Ravn/Aarhus University

Další čtení

Hodinky Apple Watch vrátily do módy měření času na zápěstí

Věda a technika
22. 4. 2025
ilustrační foto

Praha postaví plovoucí heliport na Vltavě. Pro vrtulníky záchranářů

Věda a technika
22. 4. 2025
Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ