Paleontologové na Rokycansku zkoumají <span>pravěký les</span>

Věda a technika
10. 8. 2009 16:04
Prvohorní fosilie se v sopečném popelu zachovaly ve výborném stavu.
Prvohorní fosilie se v sopečném popelu zachovaly ve výborném stavu.

Prvohorní fosilie se v sopečném popelu zachovaly ve výborném stavu.Čeští i zahraniční paleontologové ode dneška zkoumají unikátní lokalitu Ovčín na Rokycansku. Očekávají, že jim 310 milionů let staré fosilie pohřbené v sopečném popelu poskytnou nové informace o prvohorních rostlinách. Ve výkopu pět krát pět metrů pracují i vědci z Číny.

„Vědci z čínské akademie věd se u nás učí metodiku výzkumu. Musíme se profesně sehrát, na podzim chceme společně zkoumat lokalitu Wu-ta na severu Číny, která se podobá Ovčínu, ale je ohrožena těžbou," říká vedoucí výzkumu Josef Pšenička z paleontologického oddělení Západočeského muzea v Plzni.

Na Ovčínu se zachovaly zkameněliny v sopečném popelu. Vědci tak mohou studovat, jak doopravdy vypadal pravěký les. Výzkumy zde začaly v roce 2002.

Josef Pšenička (vlevo) zaučuje čínské kolegy.Lokalita v minulosti vydala unikáty jako například neznámou kapradinu nebo zkamenělou prvohorní vážku. Celkem už zde vědci našli 23 biologických druhů. Zřejmě se jim podaří také doložit nejstarší epifytní rostlinu, která roste na jiných rostlinách, ale vyživuje se samostatně, neparazituje. Dnes takto rostou například mnohé orchideje.

Letos vědci pokračují v části výkopu, v níž už dříve odkryli asi čtyři metry dlouhou část kmene a předpokládají, že narazí na korunu, což by byl skutečný unikát. Podařit by se jim mohlo také vyvrátit představu, že v období karbonu byly kmeny stromů holé, bez popínavých rostlin.

Na lokalitu kromě Číňanů přijedou také vědci z přírodovědného muzea v Saské Kamenici. Se Západočeským muzeem Němci dlouhodobě spolupracují, při výzkumech využili českou metodu, kterou zdokonalili. Metodiku přebírají i jinde ve světě, poznatky českých výzkumníků slouží v zahraničí i pro demonstrování vývoje přírody. Jejich citace se dostaly i do nového vydání mezinárodní učebnice paleobotaniky, podle níž se učí po celém světě.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Seriál Fallout má jasnou budoucnost, plánuje až šest sezón

Věda a technika
12. 5. 2025

Kingdom Come: Deliverance 2 dostává první DLC Brushes With Death

Věda a technika
9. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ