První dinosauří předci dnešních ptáků, kteří kolonizovali vzdušný prostor, tak učinili z korun stromů. Tvrdí to paleontologové testující letové schopnosti modelu opeřených dinosaurů.
Dinosauři rodu Microraptor žili před 120 miliony let na území dnešní Číny. Patří do skupiny, z níž se později vyvinuli ptáci. Na rozdíl od nich však měli peří i na zadních končetinách, takže jejich perfektně zachovalé fosilie vypadají, jako by měly čtyři křídla.
Paleontologové z Kansaské univerzity a z čínské Severovýchodní univerzity sestrojili na základě studia zkamenělin věrný model mikroraptora a pokoušeli se přijít na způsob, jakým se tento dinosaurus pohyboval. Své závěry nyní publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Většina paleontologů dosud soudila, že mikroraptor se pohyboval převážně po zemi, odkud startoval k letům na krátké vzdálenosti. Alternativní teorie počítala s tím, že spíše jen pasivně plachtil a do vzduchu se pouštěl z korun stromů. Tento způsob letu využívá i dnes řada obratlovců. Zatímco aktivní let zvládli pouze ptáci a netopýři, plachtěním se mezi stromy pohybují například letuchy, had bojga nebo někteří gekoni.
ČTĚTE TAKÉ: Další důkazy potvrzují teplokrevnost dinosaurů
Autoři aktuálního výzkumu se přiklánějí k názoru, že mikroraptor žil převážně na stromech, mezi nimiž pasivně plachtil. Jeho anatomické uspořádání totiž nejlépe odpovídá právě tomuto způsobu letu. A model se při praktických zkouškách osvědčil jako výborný kluzák.
Mikroraptor měl navíc na zadních končetinách až 18 centimetrů dlouhá pera, což by tvoru o velikosti dnešního sokola notně komplikovalo chůzi po zemi. Život v korunách stromů je tak mnohem pravděpodobnější.
ČTĚTE TAKÉ: Nejmocnějšího z dinosaurů porazil jednobuněčný parazit
Foto: University of Kansas