Pandy velké, které se staly symbolem jak Číny, tak celosvětového boje za záchranu ohrožených živočišných druhů, mají všechny geny, jež jsou potřeba k trávení masa. Chybí jim naopak geny pro trávení jejich základní potravy - bambusu.
Zjistil to mezinárodní tým vědců, který zmapoval úplnou genetickou sekvenci tříleté pandí samičky Ťing-ťing a o jejichž výzkumu informuje časopis Nature.
S pomocí bakterií
Z genomu vědci zjistili, že pandám chybí geny pro enzymy rozkládající rostlinnou celulózu. "Bambusová dieta pand je možná diktována spíše bakteriemi v jejich žaludku než jejich vlastní genetickou skladbou," říká Wang Ťün, který projekt vedl. To však není nic překvapivého - i další býložravci tyto enzymy tvořit nedovedou a jsou odkázáni na pomoc bakterií.
Vědci také zjistili, že gen T1R1, důležitý pro vnímání chuti masa, je u pandy neaktivní - v genomu se sice nachází, ale díky dvěma mutacím se už podle něj příslušný receptor netvoří.
Pandí geny v průběhu času prošly menším počtem změn než genom lidí či psů, což naznačuje, že se pandy vyvíjejí pomaleji. Studie zároveň ukazuje, že pandy mají vysoký stupeň genetické rozmanitosti - zhruba dvojnásobný než člověk. Jinými slovy: v průběhu evoluce se druh jako celek sice vyvíjí poměrně pomalu, ale genetická rozmanitost pand mezi sebou je značná. "To naznačuje, že má panda velkou naději na přežití navzdory nízkému počtu pandí populace," vysvětluje Wang.
ČTĚTE TAKÉ: Australské koaly zabíjí stres a bakterie
Přežije?
Pandy velké jsou ohroženy ztrátou svého přirozeného životního prostředí, pytláctvím a nízkou reprodukční schopností. V divočině mají samice mládě jednou za dva až tři roky. A plodnost samic v zajetí je ještě mnohem nižší.
ČTĚTE TAKÉ: V Číně se narodila první panda ze zmrazeného spermatu
Ve volné přírodě podle odhadů vědců žije jen asi 1600 pand, především v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny. Dalších asi 120 je chováno v čínských výzkumných střediscích a zoologických zahradách a asi dvě desítky dalších jsou chovány v zoo mimo území Číny. Všechny pandy byly do zahraničí jen zapůjčeny, nadále zůstávají majetkem Číny.
Foto: profimedia.cz