Před 140 lety, 6. března 1869, zveřejnil ruský chemik Dmitrij Mendělejev v časopise Ruské chemické společnosti práci „Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem", v níž formuloval periodický zákon chemických prvků. S tabulkou, která nese jeho jméno, se dnes seznamují žáci už na základní škole. Vnáší totiž řád do celé chemie.
V polovině 19. století bylo známo 64 chemických prvků, vědci v nich ale neviděli žádný systém, který by je nějakým způsobem seřadil. Změnil to až profesor petrohradské univerzity Dmitrij Mendělejev (1834-1907). Dnes je v jeho tabulce 117 prvků, z nichž 94 se na Zemi přirozeně vyskytuje, zbylé byly připraveny pouze uměle.
Periodická tabulka prvků je uspořádáním všech chemických prvků v podobě tabulky podle jejich rostoucího protonového čísla a seskupené podle jejich cyklicky se opakujících podobných vlastností. Geniálnost Mendělejevova uspořádání prvků, které je projevem pochopení přirozeného vztahu mezi prvky, potvrdilo studium rentgenových spekter a kvantová mechanika.
Legenda tvrdí, že Mendělejevovi pomohl tehdy rozšířený pasiáns. Vyrobil si kartičky s názvy a vlastnostmi chemických prvků a pokoušel se je nějak logicky seřadit. Řešení údajně objevil, když u něj propukla chřipka a tóny Schumannova kvintetu E dur mu splynuly s chemickými prvky. V hudbě se tóny podobné zvukové kvality opakují v oktávách a Mendělejev dovodil, že se budou opakovat i kvality prvků. Z pravidelně se opakujících vlastností prvků pak vyvodil tzv. periodický zákon.
Mezery pro dosud neobjevené prvky
Rok po oznámení objevu předložil tabulku přesnější, doplněnou o další prvky. Ponechal v ní mnoho volných míst pro ještě neobjevené prvky.
V roce 1870 předpověděl existenci galia, skandia a germania, což jeho kolegové brali se značnou skepsí. Když však byly tyto prvky později skutečně objeveny, dosáhl Mendělejev světového uznání. Na něm měl svůj díl i český chemik Bohuslav Brauner, který jeho periodický systém prvků úspěšně propagoval. Kvůli Braunerovi také Mendělejev v roce 1900 navštívil Prahu. Za své objevy se však Mendělejev Nobelovy ceny nedočkal.
Foto: archiv, Wikipedia