Peruánskou žábu dohnala <span>změna prostředí</span> k promiskuitě

Věda a technika
21. 3. 2010 08:05
Ranitomeya reticulata je zkoumanému druhu blízce příbuzná.
Ranitomeya reticulata je zkoumanému druhu blízce příbuzná.

Ranitomeya reticulata je zkoumanému druhu blízce příbuzná.Druh žáby, obývající amazonský prales v Peru, vinou lokálních klimatických změn a dalších zásahů do jejího přirozeného prostředí opouští monogamní partnerství a stává se promiskuitní. Více partnerů jí má podle zjištění peruánských vědců zajistit přežití, napsal španělský list El Mundo.

Pralesnička proměnlivá (Ranitomeya variabilis) reaguje změnou svého reprodukčního chování především na úbytek vody v tůních, které obývá, vysvětlil profesor Víctor Morales z Přírodovědného muzea při Peruánské univerzitě. A za celým jevem jsou klimatické změny a ničení životního prostředí, dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Březí samečci mořských jehel záměrně potrácejí

Naprostá většina žab je polygamní, avšak právě pralesnička proměnlivá se v příznivých podmínkách páří po celý život s jediným partnerem. A základní podmínkou je dostatek vody v "nádržkách" bromelií, v nichž žije, vysvětlil profesor.

Po tisíce let samička kladla pouze jedno či dvě vajíčka a ani ona, ani její partner neopouštěli domovskou nádrž, když bylo zapotřebí se starat o potomstvo. Avšak současné omezování životního prostředí vyvolalo v tomto chování změnu, takže samečci i samičky teď myslí jen na zajištění potomstva a páří se s více jedinci. Důkazem polygamie jsou genetické rozdíly uvnitř jedné snůšky.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ