NASA včera ukončila misi sondy Phoenix, protože se pozemnímu středisku už nedaří navázat se sondou spojení. Zkracující se dny nestačí na dobití baterie pomocí slunečních panelů, teplota klesá téměř na -100 °C a v polární oblasti, v níž sonda působila, navíc zuří prachové bouře.
Phoenix začal mít potíže už 29. října. Na dva dny se odmlčel a od té doby fungoval v omezeném režimu. Většina přístrojů zůstala nečinná, sonda prováděla jen základní měření a většinu času "prospala".
ČTĚTE TAKÉ: Sonda Phoenix na Marsu vzdoruje blížící se zimě
Sonda Phoenix se po dvou dnech opět ozvala
Phoenix na Marsu pracoval od letošního 25. května. NASA původně počítala s tím, že vydrží pouze tři měsíce.
Provedl četná meteorologická měření a prozkoumal geologické podloží ve svém nejbližším okolí. Těsně pod povrchem objevil vrstvu vodního ledu, jeho čidla zaregistrovala i sněžení.
Sonda s lidskou tváří
Phoenix si postupně získal mnoho fanoušků, především díky mikroblogu, na němž se svěřoval se svými zážitky a pocity. Příspěvky sice psal jeden ze členů vědeckého týmu, který se o sondu po celou dobu jejího působení na Marsu staral, ale čtenáři měli přesto pocit, že jsou s Phoenixem v osobním kontaktu, protože autor blogu psal důsledně jeho jménem.
Ve svém posledním příspěvku už včera Phoenix "neměl sílu" zformulovat anglický vzkaz a se čtenáři se rozloučil ve své mateřštině - v binárním kódu: "01010100 01110010 01101001 01110101 01101101 01110000 01101000" Přeloženo do češtiny: Triumf. V dalších příspěvcích už sondu přiznaně nahradili lidští operátoři.
Časopis Wired na svém blogu uspořádal soutěž o Phoenixův epitaf. Zvítězila varace známého Caesarova výroku: "Veni, vidi, fodi!" Tedy: "Přišel jsem, viděl jsem, kopal jsem." Z dalších návrhů vybíráme: "Jednosměrná mise? Jak to jako myslíte?" "Království za baterii!" "Zrozen v plameni, zemřel v ledu."
ČTĚTE TAKÉ: Na Marsu je voda, předpoklad života (31. 7.)
Phoenix neobjevil půdní vlhkost, vědci jsou zmateni (5. 9.)
Sonda na Marsu objevila padající sníh (30. 9.)
Foto: NASA