Čtyřicet procent světových řek a potoků ohrožují pesticidy

Věda a technika
28. 2. 2015 07:07
Kdo nestříká, přijde o úrodu (ilustrační foto).
Kdo nestříká, přijde o úrodu (ilustrační foto).

Když farmář nepostříká setbu pesticidy, sežerou mu ji škůdci. Proto zemědělci na celém světě stříkají svá pole jako diví. Jenže co se s postřiky stane, když stečou do půdy?

Nebezpečí insekticidů se pokusili vyčíslit vědci z Helmholtzova střediska pro výzkum životního prostředí v německém Lipsku v čele s Alessiem Ippolitem. V časopise Environmental Pollution zveřejnili výsledky svého odhadu, nakolik insekticidy pronikají do světových povrchových vod. Tvrdí, že jich světoví zemědělci každý rok použijí čtyři miliony tun. V průměru vychází na hektar souše dávka 0,27 kilogramu těchto prostředků. V současnosti se insekticidy nejvíc používají v rozvojových zemích.

Jejich zákony neregulují aplikaci insekticidů jako právní normy v Evropě nebo v Americe. Rozvojové země mají přitom častěji problémy se zásobováním vodou a obvykle vlastní i méně vyspělé technologie na její čištění.

Vědci naprogramovali počítačový model globálního pesticidového znečištění. Používali data za satelitů i z meteorologických stanic. Podle výsledků modelu mají na pronikání insekticidů do povrchových vod největší vliv sklon terénu a srážky v místě, kde je farmáři používají.

Autor: Radek JohnFoto: André Künzelmann/ UFZ

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ