Geneticky upravená bakterie vyrábí fotosyntézou naftu

Věda a technika
14. 9. 2010 18:13
Mikroorganismy vyrábějící biopaliva představují naději pro budoucnost.
Mikroorganismy vyrábějící biopaliva představují naději pro budoucnost.

Americká společnost Joule Unlimited získala patent na geneticky upravenou bakterii produkující palivo. Organismus dokáže přeměnit sluneční světlo a oxid uhličitý na stejné molekuly, jaké jsou v naftě. Funguje tak na základě fotosyntézy.

Bakterie vylučuje molekuly uhlovodíků, jež jsou prý chemicky totožné s molekulami vytvářenými v rafineriích. Organismy, které firma z amerického města Cambridge ve státu Massachusetts vytvořila, lze chovat ve vodě, která není pitná, či na půdě nevhodné k zemědělským účelům. 

"Produkujeme velmi čisté uhlovodíky prosté síry, které přímo zapadají do současné infrastruktury používané při výrobě nafty," uvedl šéf společnosti Joule Unlimited William Sims. Podle něj je bakterie životaschopnou náhradou fosilních paliv.

Jen světlo, voda a oxid uhličitý

Výroba biopaliv pomocí geneticky upravených sinic.Joule si patentovala organismus vytvářející uhlovodíkové palivo fotosyntézou podobně jako rostliny z vody a oxidu uhličitého vytvářejí organické látky. Jiné společnosti pracují na organismech, které vytvářejí palivo, pokud dostávají cukr například z kukuřice či celulózy. Bakterie (konkrétně jde o geneticky upravenou jednobuněčnou sinici) vytvořená výzkumníky cambridgeské firmy žádný cukr nepotřebuje. Z organických látek, které fotosyntézou produkuje, pouze asi pět procent využívá pro vlastní růst, zbytek vylučuje vně buněk.

Joule Unlimited hodlá napřesrok začít stavět továrnu, která by mohla začít palivo novou technologií vyrábět v roce 2012. Z jednoho hektaru by prý ročně mohla získávat téměř 140 tisíc litrů nafty, což je asi dvacetkrát více než při současné výrobě etanolu například z kukuřice. Cena za jeden barel by činila asi 30 až 50 dolarů. Barel nafty se nyní prodává asi za 77 dolarů. Stále však půjde pouze o demonstraci technologie v malém měřítku. Komerční využití zatím není reálné, vyžádá si další výzkum vedoucí k vyšší energetické efektivitě i při pěstování ve velkém.

Autor: - von -, ČTK Foto: Profimedia , Joule Unlimited

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ