Kometa, která měla podle jedné z teorií před 12 900 lety vyhubit severoamerické mamuty, možná nikdy neexistovala. Uhlíkové částice, jejichž vznik byl přisuzován jejímu dopadu, jsou podle nové studie ve skutečnosti obyčejné spory hub a fosilizovaný termití trus.
Příčina vyhynutí mamutů v Severní Americe nedává vědcům spát. Teorií existuje celá řada, jednou z posledních je dopad komety nebo asteroidu. Důkazem mají být uhlíkové mikročástice, některé mající formu miniaturních diamantů, které se nacházejí v sedimentech na různých místech Spojených států a Kanady.
Chybí sice kráter, ale kosmické těleso se prý mohlo rozpadnout už v atmosféře - podobně jako tunguzský meteorit. Vznik uhlíkových částic, vyhubení mamutů i následné klimatické změny měly souviset s obrovskými požáry, které katastrofa způsobila.
Andrew Scott z Londýnské univerzity s kolegy ze Švýcarska a Spojených států však nyní tvrdí, že teorie o srážce s kometou je založena na mylných předpokladech. Výsledky jeho výzkumu brzy vyjdou v časopise Geophysical Research Letters.
Scottův tým prozkoumal uhlíkové částice pomocí několika mikroskopovacích technik a dospěl k závěru, že k jejich vzniku žádná kometa zapotřebí nebyla. Částečky o průměru několika desetin milimetru jsou prý "obrněné" spory, které některé houby vytvářejí v nepříznivých podmínkách, trus termitů a dalšího hmyzu, případně další organické pozůstatky dávných rostlin a živočichů.
Dnešní podobu včetně charakteristické porézní struktury mohly získat působením teplot nepřesahujících 450 °C, jimž byly vystaveny při běžných lesních požárech. Jejich stáří se navíc pohybuje od 16 800 let do 11 400 let, což je v rozporu s teorií o vzniku bezprostředně souvisejícím s dopadem komety nebo asteroidu.
Zastánci "kometární" teorie však se Scottovými závěry nesouhlasí. Uhlíkové částice se prý od spor hub i termitího trusu svou morfologií liší a nové vysvětlení ignoruje skutečnost, že mezi částicemi jsou i čisté diamanty, které mohou vznikat pouze působením silného tlaku.