Hluboko pod mořským dnem je překvapivě živo

Věda a technika
22. 11. 2010 17:17
Bakterie přežijí prakticky všude (ilustrační foto).
Bakterie přežijí prakticky všude (ilustrační foto).

Biologové postupně zjišťují, že život existuje v mnoha místech, která donedávna považovali za neobyvatelná. Hlubokomořský vrt do nejspodnějších vrstev oceánské kůry to opět potvrdil.

Tým vědců ze Spojených států, Japonska a Německa zkoumal vzorky odebrané z vrtu sahajícího 1400 metrů hluboko pod povrch podmořského masivu, který se vypíná v severním Atlantiku. Relativně blízko k povrchu se tam dostává nejspodnější část zemské kůry tvořená gabrem - vulkanickou horninou vznikající pomalým chladnutím lávy.

"Je to ekosystém, který dosud téměř nikdo nezkoumal. Očekávali jsme, že na nějaké bakterie narazíme, ale tak pestré společenství nás překvapilo," říká Martin Fisk z Oergon State University, který výzkumu s kolegy informuje v časopise PLoS ONE.

Objevili bakterie konzumující uhlovodíky včetně metanu. Jiné do svých jednobuněčných těl zabudovávají oxid uhličitý, přičemž využívají jiný mechanismus než rostliny, protože pro fotosyntézu se jim nedostává slunečního záření. Potřebnou energii získávají z chemických reakcí.

Je to dobrá zpráva pro odborníky, kteří chtějí vyřešit problém s rostoucími koncentracemi oxidu uhličitého jeho pumpováním hluboko pod mořské dno. Bakterie by se o něj postaraly, doufají autoři výzkumu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ