Amatérští "lovci zkamenělin" se mohou od nynějška pomocí internetu zapojit do prohledávání nalezišť v okolí jezera Turkana ve východní Africe. Na webu fossilfinder.org umístili vědci zhruba milion snímků oblasti proslulé nálezy kosterních pozůstatků předchůdců prvních lidí a vyzvali veřejnost, aby jim fotografie pořízené například bezpilotními letouny pomohla popsat.
"Pro lidi je to příležitost, jak se zúčastnit rozsáhlého hledání nových fosilií u jezera Turkana," řekl jeden z vedoucích projektu Andrew Wilson z Bradfordské univerzity v Británii. "Tak ohromné množství materiálu nemůže prohledat jedna osoba," dodal podle stanice BBC vědec. Podle něj není v tomto případě možné zapojit ani počítač.
V oblasti, která vědce zajímá, se mohou nalézat zkameněliny staré 1,4 až 1,8 milionu let. To je období, kdy se objevily první tři druhy rodu homo (člověka) a kdy se začalo šířit používání nástrojů. "Hledáme odpověď na klíčové otázky: jaký byl vztah mezi těmito třemi druhy? A který z nich byl náš předek?" řekl další z šéfů projektu Randolph Donahue.
V okolí jezera Turkana nastává po vydatných deštích eroze, takže každý rok vědci objevují nové zkameněliny.
První balík fotografií o vysokém rozlišení pokrývá oblast v severní Keni o rozloze několika kilometrů čtverečních. Vědci očekávají, že veřejnost jim pomůže mimo jiné identifikovat ty nejslibnější lokality, které si zaslouží osobní návštěvu archeologů.
Pátračům vědci zadají snímky a sérii otázek, v nichž se budou zprvu ptát například na terén - zda je kamenitý, či písčitý. "Pak přijdou na řadu otázky na různé druhy kamenů a usazenin a nakonec ty zajímavější dotazy týkající se toho, jaké druhy fosilií a artefaktů asi lidé vidí," řekl Donahue. Nálezy se mohou různit, od nářadí po schránky měkkýšů, kosti savců nebo dokonce kosterní pozůstatky předchůdců člověka.
Snímky ale nebude vyhodnocovat jediný člověk. Každou fotografii uvidí a popíše deset nadšenců, aby byly výsledky co nejpřesnější. Vědci také umožnili týmovou spolupráci. "Je tam fórum. Když si nejste jisti, co je na fotce, kliknete na tlačítko a zveřejníte to. A zapojí se ostatní," vysvětlil další z členů vědeckého týmu Adrian Evans.
Vědci budou své amatérské kolegy o výsledcích bádání informovat na blogu. Ten, kdo najde zvlášť pěknou zkamenělinu, bude pak podle vědců odměněn jejím 3D otiskem.
Lidé mohou přes internet hledat fosilie ve východní Africe
Věda a technika
11. 9. 2015 12:30
Lidé se tak mohou zúčastnit rozsáhlého hledání nových fosílií (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK