Lidstvo v poslední době dramaticky zvýšilo objem vody odčerpávané z podzemních zdrojů a ohrozilo tak přirozenou obranyschopnost přírody před suchem. Uvádí to UNESCO v situační zprávě o stavu vodních zdrojů ve světě, vydané při příležitosti zahájení Světového fóra o vodě v Marseille. Objem vody odčerpávané z podzemních zdrojů stoupl podle UNESCO za posledních padesát let trojnásobně.
Zásoby vody podle zprávy UNESCO v mnoha regionech klesají v důsledku dlouhých období sucha, narušování režimu dešťů a změn v tocích řek. Kolem sedmdesáti procent vody dnes celosvětově spotřebuje zemědělství. Podle některých odhadů je to až 92 procent, pokud vezmeme v úvahu, že z průmyslu a domácností se až 90 procent vody vrací zpět do oběhu poměrně rychle, kdežto téměř dvě třetiny vody spotřebované zemědělstvím jsou ztraceny na delší dobu a odvedeny z původního povodí.
Klimatické změny podle OSN v období do roku 2030 výrazně ovlivní zemědělskou produkci zejména na jihu Asie a Afriky. Asie je domovem šedesáti procent lidské populace, ale jen třetina má přístup k bezpečným vodním zdrojům. Nedostatek vody do roku 2070 podle zprávy UNESCO pocítí i oblast střední a jižní Evropy.
Podle jiné zprávy, kterou minulý týden vydala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), do roku 2050 vzroste poptávka po vodě o 55 procent. Politici budou podle OECD vystaveni rostoucím protichůdným tlakům zemědělců, výrobců energie a řadových spotřebitelů vody.