Mamuti prý změnili klima. Když vyhynuli, ochladilo se

Věda a technika
24. 5. 2010 16:49
Zmizeli mamuti, zmizel i metan, produkt jejich trávení. Ochladilo se.
Zmizeli mamuti, zmizel i metan, produkt jejich trávení. Ochladilo se.

Přibližně před třinácti tisíci lety ze Severní Ameriky vymizeli mamuti a další velcí savci. Krátce nato se prudce ochladilo - na mnoha místech až o 12 °C. Podle nové studie publikované v časopise Nature Geoscience spolu obě události souvisejí. Příčinou ochlazení bylo vyhynutí mamutů.

S touto na první pohled divokou teorií přišli vědci z americké University of New Mexico. Tvrdí, že ochlazení, které trvalo asi 1300 let a přišlo v závěru rozsáhlejší doby ledové, způsobil pokles koncentrace metanu v atmosféře. Metanu, který do té doby ve svém trávicím ústrojí produkovali mamuti a další velcí býložravci.

Metan je asi třicetkrát účinnější skleníkový plyn než oxid uhličitý. Vědci z Nového Mexika vypočítali, kolik metanu produkují dnešní krávy a další zvířata a na tomto základě odhadli produkci tohoto plynu pravěkými mamuty. Došli k deseti miliardám kilogramů ročně.

Vzroky vzduchu uchované v ledu z té doby ukazují, že pokles koncentrace metanu v atmosféře se kryje s vymizením mamutů a následným poklesem teploty. Odpovídá i intenzita ochlazujícího efektu.

Nikdy jindy v minulosti přitom metan z atmosféry nezmizel tak rychle. Za posledních 500 tisíc let je poklesů jeho koncentrace doloženo dalších pět, vždy však šlo o dvakrát až čtyřikrát pomalejší proces. To napovídá, že před třinácti tisíci lety skutečně došlo k něčemu mimořádnému. Dosud se ochlazení vysvětlovalo spíše změnou mořských proudů na severní polokouli nebo dopadem komety (viz níže).

Mohli za to lidé?

Prudké ochlazení přišlo v závěru doznívající doby ledové.Příčina vymizení mamutů zůstává dosud neobjasněna. Teorii dávající tuto událost za vinu lidem, kteří v té době začali z Asie kolonizovat Severní Ameriku, v poslední době zpochybnily studie dokazující, že mamuti začali z Ameriky mizet už dříve. Další teorie mluví o kometě, která dopadla před 12 900 lety, ale ani tato verze událostí nesouhlasí s nejnovějšími dostupnými daty.

Podle informací zveřejněných loni v listopadu časopisem Science za vymizení mamutů mohly klimatické změny. Je tedy možné, že se klima a velcí savci ovlivňovali vzájemně. Jedna změna přivodila vyhynutí mamutů, další následovala právě v důsledku jejich vymizení.

A řetězec událostí možná pokračoval dále... Vlivem ochlazení totiž nastalo v oblasti úrodného půlměsíce sucho, což podle některých paleoantropologů přivedlo tamní obyvatele k zemědělství. Je tedy možné, že vyhynutí mamutů v Severní Americe odstartovalo zemědělskou revoluci v jiné části světa.

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ