Obří kra v Antarktidě drží na vlásku. Bude jednou z největších v historii

Věda a technika
7. 1. 2017 07:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ledová kra o odhadované rozloze více než pět tisíc kilometrů čtverečních se podle vědců v nejbližší době odlomí od šelfového ledovce na západě Antarktidy. V posledních letech se totiž v ledu vytvořila osmdesát kilometrů dlouhá prasklina a pouhých dvacet kilometrů ledu nyní drží kru na místě, aby neodplavala.

Prasklina se vytvořila v šelfovém ledovci označovaném jako Larsen C, který má tloušťku asi 350 metrů a plave na moři na západním okraji Antarktidy.

Prasklina, která se v něm utvářela roky, se v prosinci náhle zásadně prodloužila, o celých osmnáct kilometrů. Kus ledu, který se podle vědců brzy odlomí, bude jedním z největších v historii sledování Antarktidy.

"Šelfový ledovec Larsen C v Antarktidě brzy ztratí kru o rozměrech více než pět tisíc kilometrů čtverečních," oznámili vědci z univerzity v městě Swansea ve Walesu. "Tím se zásadně změní krajina Antarktidy," dodali s tím, že utržení ledové kry může být předzvěstí dalšího rozpadání ledovce Larsen C.

"Překvapilo by mě, kdyby se během příštích několika měsíců neutrhl," řekl televizi BBC Adrian Luckman z univerzity ve Swansea.

Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za "nikoli klimatickou, ale geografickou událost", i když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ