Ohřívání jezera Tanganika narušuje potravní řetězce

Věda a technika
7. 6. 2010 08:13
Na jezeru Tanganika existenčně závisí asi 10 milionů lidí.
Na jezeru Tanganika existenčně závisí asi 10 milionů lidí.

Africké jezero Tanganika se během posledních devadesáti let znatelně ohřálo, jeho vody jsou v současnosti nejteplejší za posledních 1500 let. Podle studie v časopise Nature Geoscience jsou ryby a život v okolí jezera v ohrožení. V okolí jezera Tanganika žije asi deset milionů obyvatel, kteří na něm závisejí nejen kvůli pitné vodě i zdrojům obživy.

Jezero, které leží na hranicích Tanzanie a Konga, je druhé nejhlubší na světě a druhé největší svým objemem. Vedoucí výzkumu Jessica Tierneyová řekla Reuters, že prudký nárůst teploty se kryje s lidskou produkcí skleníkových plynů v minulém století.

Geologové z americké Brownovy univerzity určili za pomoci uhlíkové metody stáří usazenin na dně jezera. Poté zkoumali zkamenělé mikroorganismy, jejichž schránka mění tloušťku podle teploty prostředí.

Článek uvádí, že nárůst teploty v jezeře je spojený s poklesem biologické aktivity v jezeře, vyšší teploty tedy mohou zabíjet život. Teplota stoupla za 90 let o 0,9 stupně Celsia, což doprovázel pokles objemu vodních řas, které stojí na počátku potravních řetězců v jezeře. Vyšší teploty vody u hladiny znamenají menší mísení s chladnější vodou z velké hloubky, která je bohatá na živiny. Teplejší voda tak znamená méně života.

Autoři článku však uznávají, že další faktory, jako například příliš velký objem lovených ryb, mohou způsobovat ještě větší škody než oteplování.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

PlayStation Plus sází na hororovou sílu. Dorazí Silent Hill 2 Remake i Until Dawn

Věda a technika
Aktualizováno: 17. 10. 2025 09:32

Battlefield 6 měl při spuštění vážné problémy. EA rozdává battle pass zdarma jako omluvu

Věda a technika
13. 10. 2025

Další Silent Hill dorazí nejpozději v březnu 2026. Konami chce udržet tempo jednoho dílu ročně

Věda a technika
14. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ