Online povolenky
OSN chystá internetový obchod pro znečišťovatele klimatu
13.09.2015 18:00 Původní zpráva
Organizace spojených národů (OSN) by měla během několika dnů představit speciální internetový portál, na kterém budou moci obchodovat s "emisními" povolenkami nejen firmy, ale i jednotlivci. Píše o tom německý deník Süddeutsche Zeitung.
Portál bude fungovat na bázi klasického "online obchodu". Pokud někoho například bude "tížit" svědomí kvůli tomu, že letěl na dovolenou letadlem a nepřímo tedy vyprodukoval stovky tun emisí CO2, může se ze svého prohřešku vůči klimatu vykoupit. A to tím, že svými penězi podpoří projekt, který naopak příslušné emise dokázal ušetřit.
"Je přitom úplně jedno, zda kupujícím bude jednotlivec, malá či velká firma, město nebo stát," uvedl Niclas Svenningsen, který portál pro OSN vyvinul. Obchod s emisemi by měl podle něj fungovat stejně jako klasický nákup přes internet. "Prostě rychle a jednoduše," řekl Svenningsen.
Jestliže například nějaká firma instaluje v Číně či Brazílii čisté technologie, šetřící životná prostředí, může požádat o certifikát, potvrzující její podíl na ochraně klimatu, vyčíslenými příslušným množství ušetřených emisí CO2. Tyto certifikáty pak budou přes portál OSN obchodovatelné na základě nabídky a poptávky. Prodávající sám stanoví cenu, kterou nabídne zájemcům. Ti, pokud certifikát koupí, budou mít v ruce důkaz, že ušetřili emise.
Obchod s takzvanými certifikáty CDN, což je anglická zkratka pro "mechanismus pro čistý rozvoj", přitom funguje už dnes, týká se však pouze velkých firem. Tyto firmy pak mohou certifikát za určitých omezených podmínek směnit i za emisní povolenky, s nimiž se obchoduje v Evropě. "Tento obchod ale příliš nefunguje, protože je v něm velký převis nabídky nad poptávkou," řekl Týdnu Karel Poláček z Hnutí Duha. Podobnými potížemi přitom prochází i obchodování s emisními povolenkami. Poláček přitom nevěří tomu, že by nový portál OSN, umožňující obchod s emisemi naprosto každému, včetně jednotlivců, mohl situaci změnit. "Bude to spíše taková hra pro firmy či organizace, které budou chtít mít někde na zdi potvrzení, že se snaží o zlepšení životního prostředí," uvedl Poláček.
Podobný názor mají i někteří zahraniční experti. Takzvané projekty CDN jsou totiž velmi obtížně kontrolovatelné, zájemce o koupi certifikátu si prakticky nemůže ověřit, zda projekt skutečně výrazně přispívá k ochraně klimatu. "Zhruba polovina certifikátů nemá na snížení emisí vůbec žádný vliv," uvedla Juliette de Grandpré, expertka Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Podobně jako Poláček se proto domnívá, že nový "online" portál bude sloužit zejména k tomu, aby se znečišťovatelé mohli nakoupenými certifikáty chlubit třeba v rámci svých reklamních kampaní.
"A už vůbec nezáleží na tom, zda skutečně podpořili něco, co pomáhá v boji proti klimatickým změnám," uvedla Juliette de Grandpré.
OSN ale hodlá přes veškerou kritiku představit nový portál pro celosvětové obchodování s emisemi už příští týden. Jako první by se s ním měla detailně seznámit Mezinárodní organizace pro leteckou přepravu (ICAO). Zvlášť letecké společnosti totiž mají velký zájem na tom, aby kompenzovaly svůj podíl na znečišťování klimatu co možná nejlevnějším způsobem. Velkou premiéru by měl mít program OSN, nazvaný "The United Nations Climate Credit Store" na Světové klimatické konferenci v Paříži, která začíná 30. listopadu.
Ǔčastníci podobných konferencí, zejména politici, totiž často čelí kritice za to, že sice jednají o záchraně klimatu, ovšem sami výrazně přispívají k naprodukci takzvaných skleníkových plynů. Do Paříže se údajně chystá až 40 tisíc účastníků, z nichž většina přiletí letadlem a "zatíží" atmosféru miliony tun emisí CO2.
Na pařížském letišti by ale nově měli mít všichni zájemci k dispozici speciální terminál, v němž prostřednictvím portálu OSN mohou vyprodukované emise zase odbourat. A to tím, že si koupí certifikát od někoho, kdo naopak příslušné množství emisí zase ušetřil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.