Při zemětřesení v italské L'Aquile, které udeřilo 6. dubna 2009, zahynulo 309 lidí. Šest seismologů a jeden státní úředník nyní stanou před soudem. Čelí obvinění ze zabití z nedbalosti. Před zemětřesením prý falešně uklidnili veřejnost, že žádné nebezpečí nehrozí.
Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály po sobě kromě mrtvých zanechalo i 1600 zraněných, 65 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Předcházela mu série menších otřesů. Byl proto ustaven krizový výbor, jehož úkolem bylo vyhodnotit vážnost situace.
Bernardo De Bernardinis, zástupce technického ředitele Úřadu pro civilní bezpečnost, na tiskové konferenci 31. března, tedy šest dní před zemětřesením, po jednání výboru prohlásil: "Vědecká komunita mi řekla, že žádné nebezpečí nehrozí, protože dochází k průběžnému uvolňování energie. Situace vypadá příznivě."
Právě toto prohlášení prý uklidnilo řadu lidí, kteří by jinak oblast sužovanou otřesy opustili. Mnozí z nich pak pod troskami domů zahynuli nebo utrpěli zranění.
Veřejný žalobce proto v červenci 2010 De Bernardinise a šest seismologů obvinil ze zabití z nedbalosti. A teprve nyní soud po několika odkladech rozhodl, že se případem skutečně bude zabývat. Pro vědce je to šok. Předpokládali, že případ bude smeten ze stolu jako absurdní a k procesu nedojde.
Lze zemětřesní předpovědět?
Ihned poté, co bylo vůči vědcům vzneseno obvinění, začaly do Itálie chodit protesty seismologů z celého světa. V dopise Americké asociace pro rozvoj vědy italskému prezidentovi se například píše: "Obvinění je nespravedlivé a naivní. Neexistuje způsob, jakým by vědci mohli obyvatelstvo spolehlivě varovat." Pod dopis se podepsaly tisíce vědců z celého světa.
Jeden z obviněných, prezident Národního geofyzikálního a vulkanologického ústavu Enzo Boschi, novinářům řekl, že v Itálii denně dochází ke stovkám otřesů. "Kdybychom měli pokaždé varovat veřejnost, pravděpodobně bychom byli obviněni ze šíření poplašné zprávy."
Seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd mu tehdy dal za pravdu. Časopisu TÝDEN řekl, že zemětřesení nelze v krátkodobém horizontu předpovědět a není možné evakuovat celou oblast na základě nejistých dat, která mohou, ale nemusejí znamenat blížící se katastrofu: "To je sociální a ekonomický problém, který je vyřešen pouze v amerických katastrofických filmech, kde neomylný a neohrožený seismolog (nebo půvabná seismoložka) tak dlouho hučí do lokálních úřadů, až svolí k evakuaci Los Angeles."
Až dvanáct let vězení
Žalobce nakonec uznal, že členové výboru nemohli zemětřesení předpovědět, ale obvinil je z toho, že jejich hodnocení rizika bylo příliš povrchní a obecné. Veřejnost tak dostala neúplnou a nepřesnou informaci, která ji falešně uklidnila.
Právě kolem toho se proces zřejmě bude točit. Seismologové totiž tvrdí, že De Bernardinis jejich závěry mylně interpretoval. (Sami se tiskové konference neúčastnili.) Nikdy prý netvrdili, že žádné nebezpečí nehrozí. Úředník si zřejmě špatně vyložil jejich vysvětlování vědecké nejistoty, která takové situace provází, a zformuloval přehnaně optimistickou zprávu.
Žalobce však nyní namítá, že v tom případě měli De Bernardinisovo prohlášení okamžitě uvést na pravou míru, což nikdo z nich neučinil. Proces začne 20. září, obviněným hrozí až dvanáct let vězení.